The relationships between cyber bullying perpetration motives and personality traits: Testing uses and gratifications theory
Siber zorbalık yapma motivleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler: Kullanımlar ve doyumlar kuramını test etme
- Tez No: 399846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilik özellikleri (çevirimiçi disinhibisyon, ahlaki değerlerden soyutlanma, narsisizm ve saldırganlık) ve siber zorbalık yapma motivleri (eğlenme, öç alma, zarar verme ve üstünlük kurma) arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaca yönelik olarak Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı‟nı temel alan bir Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturulup test edilmiştir. Bu araştırmanın katılımcıları, siber zorba-mağdur olduklarını raporlayan, yaşları 17 ile 27 arasında değişen 598 devlet üniversitesi öğrencisidir. Katılımcıların % 61.3‟ü erkektir. Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri, Siber Zorbalık Yapma Motivleri Ölçeği, Çevirimiçi Disinhibisyon Ölçeği, Ahlaki Değerlerden Soyutlanma Eğilimi Ölçeği, 16 maddeli Narsistik Kişilik Envanteri, 12 maddeli Saldırganlık Ölçeği ve demografik bilgi formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Test edilen model, Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı'nın siber zorbalık yapma davranışlarını kuramsal olarak açıklayabileceğini amprik olarak desteklemiştir. YEM analizi sonuçlarına göre, çevirimiçi disinhibisyon, eğlenme amacıyla siber zorbalık yapma davranışıyla ilişkili tek kişilik özelliğidir. Ahlaki değerlerden soyutlanmave saldırganlığın ise öç almak için siber zorbalık yapma davranışıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Ahlaki değerlerden soyutlanma ve saldırganlığın, zarar vermek için siber zorbalık yapma davranışıyla pozitif yönde ama çevirimiçi disinhibisyon kişiliközelliğiyle negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Ahlaki değerlerden soyutlanma ve narsisizm, üstünlük kurmak için siber zorbalık yapma davranışıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları ilgili alan yazın ışığında tartışılıp sonuçların kurama, araştırmaya, uygulamaya ve politika geliştirmeye yönelik katkıları açıklanmıştır. Ayrıca, ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the interplay between personality traits (online disinhibition, moral disengagement, narcissism and aggression) and cyber bullying perpetration motives (entertainment, revenge, harm and dominance). A structural equation model which was built in accordance with the Uses and Gratifications Theory was tested. Cyber bully-victims (n= 598) were the participants who were university students (61.3% were males) attending state universities and ranging in age from 17 to 27. Data collection instruments were Revised Cyber Bullying Inventory for University Students, Cyber bullying Perpetration Motives Scale, Online Disinhibition Scale, Propensity to Morally Disengage Scale, 16-items Narcissistic Personality Inventory, 12- item Aggression Questionnaire besides a demographic information form. The tested model provided empirical support for the applicability of the Uses and Gratifications Theory as a theoretical framework in understanding cyber bullying perpetration. According to the results of the structural equation model test, online disinhibition was the single personality trait variable to be related to cyber bullying others for entertainment. Moral disengagement and aggression were the two variables associated with the revenge motive of cyber bullying perpetration. While moral disengagement and aggression were positively linked with cyber bullying others for harm, online disinhibition was negatively related to the harm motive of cyber bullying perpetration. Moral disengagement and narcissism were the two personality trait variables associated with the dominance motive of cyber bullying perpetration. Results were discussed in the light of the existing literature, and implications for theory, research, practice and policy were presented in addition to the recommendations for the future studies.