Üniversite öğrencileri arasında siber zorbalık ve siber mağduriyetin yordayıcılarını anlamak
Understanding the predictors of cyber bullying and cyber victimization among university students
- Tez No: 962431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencileri arasında gerçekleştirilen anket verilerine dayanarak bireylerin problemli internet kullanımı, sosyal medya kullanım amaç ve sıklıkları ile siber zorbalığa yönelik tutumlarını incelemektedir. Toplam 251 katılımcıdan elde edilen veriler, bireylerin sosyal onay arayışının siber zorbalık ve mağduriyetle pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, siber zorbalıkla mücadelede sosyal onay ihtiyacının dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Betts vd., (2017) ise bu ilişkide algılanan akran kabulünün aracı rol oynayabileceğine dikkat çekmiştir. Ayrıca, siber zorbalık davranışına ve mağduriyetine ilişkin kaygı düzeyleri ile bu davranışlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sosyal becerileri zayıf bireylerin çevrimiçi ortamlarda daha rahat hissettikleri ve bu nedenle siber zorbalık eğilimi gösterebildikleri gözlemlenmiştir (Harman vd., 2005). Bununla birlikte, sosyal medya kullanım sıklığı ve problemli internet kullanımı ile siber zorbalık ya da mağduriyet arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the associations among problematic internet use, the purposes and frequency of social media use, and attitudes toward cyberbullying, based on survey data collected from students at Konya Selçuk University. Analysis of responses from 251 participants indicates a positive correlation between individuals' need for social approval and both cyberbullying perpetration and victimization. This finding underscores the importance of considering social approval mechanisms in strategies aimed at combating cyberbullying. Consistent with this, Betts et al. (2017) have highlighted the potential mediating role of perceived peer acceptance in such dynamics. Moreover, significant associations were identified between individuals' anxiety regarding cyberbullying behaviours and victimization and their involvement in these behaviours. Supporting previous literature, the findings suggest that individuals with underdeveloped social skills may seek refuge in online environments, where reduced social constraints can foster engagement in cyberbullying (Harman et al., 2005). Nonetheless, no significant relationships were found between the frequency or problematic nature of social media use and either cyberbullying perpetration or victimization.