Psychological aggression perpetration among dating college students: The interplay of societal, parental and personal factors
Flört ilişkisi olan üniversite öğrencileri arasında psikolojik saldırganlığa başvurma: Toplumsal, ebeveyne ilişkin ve kişisel faktörlerin etkileşimi
  1. Tez No: 399847
  2. Yazar: EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmanın amacı, flört ilişkisi olan üniversite öğrencileri arasında, kişisel bilişsel değişkenlerin (psikolojik saldırganlığı kabul etme ve cinsiyetçi inançlar), toplumsal (ataerkillik ve cinsiyet toplumsallaşması) ve ebeveyne ilişkin algılanan değişkenler (ebeveynler arası psikolojik şiddete tanıklık etme) ile psikolojik saldırganlığa başvurma arasındaki ilişkiye aracılık etmedeki rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Ankara'da devlet ve vakıf üniversitelerine devam eden, flört ilişkisi olan, 1015 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Ataerkillik Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Oluşumu Ölçeği, Çatışma Yöntemleri Ölçeği-Yetişkin Hatırlama Formu, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği ve Katılımcı Bilgi Formu kullanılmıştır. Önerilen modeli test etmek için çok örneklemli yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Çok örneklemli yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, önerilen modelin cinsiyete göre değişmediğini göstermiştir ve model psikolojik flört saldırganlığına başvurmaya ilişkin varyansın % 31'ini açıklamıştır. Genel olarak, psikolojik saldırganlığı kabul etme, ataerkillik, cinsiyet toplumsallaşması ve anneden babaya psikolojik şiddete tanıklık etme ile psikolojik flört şiddetine başvurma arasındaki ilişkilere kısmı olarak aracılık etmiştir. Sonuç olarak, bulgular, psikolojik flört saldırganlığına başvurmada toplumsal, ebeveyne ilişkin algılanan ve kişisel bilişsel değişkenlerin önemini desteklemektedir. Bulguların, kuramsal ve uygulamaya yönelik katkıları, daha sonraki araştırmalara yönelik önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the role of personal cognitive (acceptance of psychological aggression and sexist beliefs) factors as mediators of the relationship between societal (patriarchy and gender socialization), perceived parental (witnessing interparental psychological aggression) factors and psychological aggression perpetration among dating college students. The sample of the study was composed of 1015 dating college students from private and public universities in Ankara. Turkish versions of Multidimensional Measure of Emotional Abuse, Sex Role Stereotyping Scale, Socialization of Gender Norms Scale, Conflict Tactics Scales–Adult Recall Version, Intimate Partner Violence Attitude Scale-Revised, Ambivalent Sexism Inventory, and Demographic Information Form were used to gather data. A multi-sample structural equation modeling (SEM) was used primarily to test the proposed model. The results of multi-sample SEM revealed that the proposed model did not vary according to gender and the model explained 31% of the variance in psychological dating aggression perpetration. In general, the associations between patriarchy, gender socialization, witnessing mother to father psychological aggression and psychological dating aggression perpetration were partially mediated by acceptance of psychological aggression. Consequently, findings supported the significance of societal, perceived parental, and personal cognitive variables in psychological dating aggression perpetration. The theoretical and practical implications were discussed along with the recommendations for future research.