The transformation in habitus in an exchangee village in the Black Sea Region of Turkey
Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki bir mübadil köyünde habitusun dönüşümü
  1. Tez No: 399859
  2. Yazar: İLHAN ZEYNEP KARAKILIÇ DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez hem mübadil habitusunun dinamiklerini hem de mübadil habitusu, nüfus mübadelesinin sosyal bellekteki etkileri ve mübadillerin kimliklenme süreçlerinin birbiri ile bağlatısını tarif etmek ve açıklamak için teorik ve kavramsal bir çerçeve oluşturmayı amaçlar. Habitus, sosyal bellek ve kimliklenme süreçleri kavramları etrafındaki çok yönlü ilişkiler tezin ana teorik çerçevesini oluşturur ve bu ilişkilerin kavramsallaştırılması mübadil habitusu adı altında incelenir. Bu kavramsal çerçeve, 1923'te Lozan Barış Antlaşması'nın sonucu olan, Türk Yunan Nüfus Mübadelesi ile Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen mübadillerin yaşadıkları Samsun, Sarıdünya köyü örneğini anlamak için kullanılır. Köyde tütün üretimi sadece köylüler için ana geçim kaynağı değil, aynı zamanda sosyal belleğin ve ayırt edici günlük pratiklerin yuvalandığı bir alan da yaratır. Mübadil habitusunun dinamiklerini anlamak ve köyün bütüncül bir resmini sunabilmek için bu çalışma 2011 yazı boyunca süren nitel metodları içeren bir alan çalışmasına dayandırılmıştır. Çalışmanın ana sonuçlarına göre, mübadele habitusu (1) nüfus mübadelesi ve memlekete dair sosyal belleğin (2) on yıllar boyunca devam eden tütün üretiminin ve (3) mübadillerin mübadil olmayanlarla günlük etkileşimleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Köylülerin mübadil habitusu ile kendilerini tanımlamalarının yoğunluğuna göre bilinçli ama ilgisiz, ilgili ve aktif köylüler olarak üç ana grup ortaya çıkmaktadır. Tez, mübadele ile ilgili yazına, mübadil deneyimine bütüncül ve orijinal bir bakış getirerek katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to construct theoretical and conceptual framework to describe and explain the dynamics of the exchangee habitus and the interrelatedness of the exchangee habitus, the social memory of the population exchange and identification processes of the exchangees. These multidirectional relations among the concepts of habitus, social memory and identification processes constitute the main theoretical framework and the conceptualization of these relations is examined by introducing the exchangee habitus. The construction is employed to analyze the case of Sarıdünya village in Samsun, populated by the exchangees from Greece to Turkey in 1923 as a result of Lausanne Peace Treaty. Tobacco production, the main economic activity of the villagers, provided for a nest for social memory and distinctive daily practices. In order to understand dynamics of the exchangee habitus and to provide a holistic picture of the case, the study is based on a field work that spanned in the summer of 2011 including qualitative research methods. According to the main conclusions of the study, first, there emerges specific exchangee habitus as a result of the interrelation among (1) the social memory of the population exchange and the homeland; (2) continuous tobacco production for the decades and (3) the villager's daily encounters with non-exchangee people. Second, according to the villagers' intensity of identification with the exchangee habitus, there are three different groups among the villagers were identified: conscious but indifferent, interested, and committed villagers. The dissertation contributes to the literature on the population exchange with its originality and holistic perspective.