Humorists' narratives on social role of humor in Turkey in a historical perspective
Tarihsel perspektiften Türkiye'de mizahın sosyal rolü üzerine mizahçıların anlatıları
  1. Tez No: 399860
  2. Yazar: MELİKE EĞİLMEZLER BOYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalışması önde gelen bir grup mizahçının anlatıları üzerinden Türkiye'de mizahın rolünü analiz etmektedir. Geniş kapsamlı saha çalışması, yaşları 30 ile 74 arasında değişen ve mizah dergileri, tiyatro, sinema, televizyon, radyo, sosyal medya gibi mecralarda yazan, çizen, oynayan ve üreten 48 mizahçıyla gerçekleştirilmiştir. Sosyoloji bilgi tabanına katkısı, son 35 yılda – 1980 ile 2015 yılları arasında- Türkiye'nin değişen sosyopolitik ortamında, mizahçılarının, mizahın sosyal rolüne ilişkin anlatılarının nasıl değişip dönüştüğünü göstermektir. Gerek saha çalışması esnasında, gerekse verileri yorumlarken, farklı tematik anlatılar arasında girift bir ilişkisellik ağı ve bağlantılar tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları, mizahçıların anlatılarını dört ana tema üzerine kurduklarını ortaya koymaktadır. Bu temalar, 1) muhalefet, başkaldırı ve ifade özgürlüğü olarak mizah; 2) zekice bir savunma mekanizması olarak mizah; 3) terapi, umut ve hayatta kalma aracı olarak mizah; ve son olarak 4) özüne bakış içeren, iletişim ve bağ kuran tarafıyla mizah olarak belirlenmiştir. Teorik çerçeve ve anlatıların anlamını okuyabilmek amacıyla, sosyal mizah teorilerinden faydalanılmış ve niteliksel metodoloji yöntemleri kullanılmıştır. Bu doktora tezinin temel savı, mizahçıların Türkiye'de mizahın sosyal rolüne ilişkin anlatılarının literatürdeki iki temel yaklaşım olan işlevsel yaklaşım ve çatışma yaklaşımı ile örtüştüğüdür. Üstünlük, uyuşmazlık ve rahatlama gibi sosyal mizah teorileri, mizahçıların anlatılarında yüzeye çıkmakta ve bu anlatılar büyük ölçüde ülkenin değişen sosyopolitik ortamından etkilenmektedirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the social role of humor in Turkish society through the narratives of a collection of prominent humorists. The comprehensive field research is conducted with 48 humorists encompassing ages 30 to 74 involved in humor magazines, theatre, cinema, television, radio, social media and writing across all mediums. It contributes to the sociological knowledge base by exploring how humor's social role changes and shifts within the humorists' narratives, depending on the sociopolitical context of Turkish society throughout the last 35 years - from 1980 to 2015. During the field research and data interpretation, an intricate web of cross-links between different thematic narratives was observed. The study found that the humorists focused on four major themes when interviewed on the social role of humor in Turkey. These themes are 1) humor as opposition, rebellion and freedom of expression; 2) humor as a witty defense mechanism; 3) humor as therapy, hope and survival, and finally 4) humor as self-reflection, communication & community formation. For theoretical context, and to read the meaning of their narrations, the study relied upon social theories of humor, in addition to a qualitative methodology. The thesis argues that humorists' narratives on the social role of humor in Turkey coincide with the two main approaches to humor from the literature; namely the functionalist approach and the conflict approach. Social theories of humor, including superiority, incongruity and relief theories, surfaced in the narrations of humorists, which are influenced by the changing sociopolitical context of the country.