The relation between metaphysics and art in Nietzsche's philosophy
Nietzsche'nin felsefesinde metafizik ile sanatın ilişkisi
- Tez No: 399861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın amacı Nietzsche'nin felsefesinde kayda değer bir yer tutan metafizik ve sanat kavramlarının önemine ve birbirleriyle ilişkisine dair bir inceleme yürütmektir. Nietzsche'nin genel felsefi anlayışında belirleyici bir role sahip olduklarından, yaşamın perspektifinin benimsenmesi ve güç istenci düşüncesi bu araştırmanın merkezinde yer almaktadır. Nietzsche'nin felsefesine özgü bu bakış açısı ve düşünce, varoluşun temelsiz ve taşkın (aşırı) olarak ve özellikle de önceden verili bir anlamı, değeri ve amacı olmayan başsız sonsuz bir oluş süreci olarak değerlendirilmesini gerektirir. İşte varoluşa ilişkin böylesi bir anlayış bu çalışmada metafiziğin ve sanatın ortaya çıkışının kaynağı olarak görülmektedir ve bu bağlamda metafizik ve sanat varoluşu 'yanlış' anlamanın ya da taşkınlığı (aşırılığı) dizginlemenin iki farklı yolu olarak görülmektedir – özellikle de hayatın acı, ölüm ve ayrışma gibi gerçekleri karşısında. Tezde öncelikle gerçekle yüzleşmenin farklı biçimleri olarak metafizik ve sanatın bir kıyaslaması yapılmakta, ikinci ve daha önemli bir konu olarak ise Nietzsche tarafından sanata atfedilen daha geniş bir anlam üzerinden hareketle ikisi arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekilmektedir. Metafizik ve sanatın arasındaki bu karmaşık ilişkinin ortaya koyulmasıyla, Nietzsche'nin metafiziksel düşünce biçimiyle hesaplaşması, daha doğrusu onu aşma iddiasına, bu bağlamda görece az değinilmiş bir konu olan sanata vurgu yapılarak katkı sağlandığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to investigate the significance and relative positions of two central themes in Nietzsche's philosophy, namely metaphysics and art. The perspective of life and the thought of will to power are located at the core of this investigation since they are considered to function as the organising ideas in Nietzsche's overall philosophy. This perspective and thought require existence to be viewed as groundless and excessive and particularly as a constant flux of becoming that is devoid of any pre-given meaning, value and purpose. In this study such a view of existence is seen as the basis of the emergence of metaphysics and art and in this line of thinking metaphysics and art are considered as offering distinct ways of“misunderstanding”existence, or mastering the excess, particularly in the face of the grim realities of life, such as suffering, decay and death. The dissertation aims to provide first of all a comparison of metaphysics and art as different ways of confronting reality by way of delineating their differences. Secondly, and perhaps more importantly, it aims to point at the proximity between the two through an enquiry about the broader sense of art that is found in Nietzsche's thinking. It is argued that showing this complex relation between metaphysics and art can contribute to making sense of Nietzsche's confrontation with, or rather overcoming of, metaphysical thinking and this is achieved by focusing on an aspect of it that is relatively less considered in the Nietzsche literature, that is, art.