Politics of urban transportation local, national and international dynamics case of Ankara and Eski̇şehi̇r road corridor
Kentsel ulaşım politikaları yerel; ulusal ve uluslararası dinamikler Ankara ve Eskişehiryolu koridoru örneği
- Tez No: 399867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışma Ankara kentsel ulaşım sistemi gelişimi üzerindeki etkili etmenleri tanımlamayı, etkili gruplar ve aktörlerin (bu çalışmada assemblage olarak geçmektedir) Eskişehiryolu Koridoru kentsel büyümesi ve kentsel ulaşım gelişimi üzerinde etkilerini; ekonomik gelişmeler, politik kararlar ve yasal ve kurumsal çerçeveyle ilişkili olarak değerlendirmeyi hedeflemektedir. Tez etkili kentsel ulaşım politika ve pratiklerini şekillendiren dinamikleri ve assemblage ilişkilerini araştırmak için çok düzeyli bir analiz yöntemi benimsemiştir. Çok düzeyli araştırma her düzeyin kendi içinde ilişkilerini ve birbirleriyle ilişkilerini göz önünde bulundurarak uluslararası, ulusal ve yerel düzeylerde gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması güçlü başkan yönetiminin ve kentsel assemblage'larla ilişkilerinin, kentsel ulaşım ana planı prensip ve kararlarıyla çelişen kentsel ulaşım uygulamalarını kamu yararı pahasına şekillendirdiğini ve aynı zamanda bazı kar amaçlı ticari assemblagelar'a fayda sağladığını göstermiştir. Ancak tarihsel eğilimler gözönünde bulundurulduğunda en etkili faktör yine iktidar partisinin ulusal ekonomik ve politik seçimlerdir. Bu girişimci gelişme eğilimi bugün en yoğunlaşmış şekline ulaşmış olsa da yalnızca mevcut başkanlık dönemine özgü değil, 1980'den sonra benimsenen ekonomik gelişme tercihleri ve politik eğilimlerin bir sonucudur. Ulusal yönetimler ise bu eğilime artan ulaşım sorunları ve karmaşasına rağmen kentsel ulaşımla ilgili yasal ve kurmsal çerçeveyi iyileştirmeyerek katkıda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors that influence the development of Ankara's urban transport system and to assess the effects of influencing groups and actors (referred to as assemblages in this study) on urban and transportation development of Eskişehir Road Corridor in relation with economic development, political decisions, institutional and legal frameworks. The thesis adopts a multi-level analysis method for researching influencing developments and assemblage relationships shaping urban transport policies and practices. Multi-level research is carried out for international, national and local levels considering relations at each level and between different levels. The analysis proved that management of a strong mayor together with its relationships with urban assemblages has been shaping urban transport decisions in the case of Ankara, which have been in contradiction with urban transport master plan principles and often at the expense of public good while creating benefits for several commercial profit-oriented assemblages. However, the most influencing factor again becomes national economic and political preferences of governing parties considering historical trends, of which the study also provides a review. This entrepreneurialist development trend is not unique to the current Mayoral period even though it reached its most intensified form because of national economic development policies and political attitudes adopted after 1980. National governments contributed to this trend through not improving legal and institutional frameworks related to urban transport in parallel to increasing urban transport problems and complexities.