Rethinking urban transformation and contested spaces: The case of Diyarbakir
Kentsel dönüşümü ve mücadele alanlarını yeniden düşünmek: Diyarbakır örneği
  1. Tez No: 527087
  2. Yazar: RONAY BAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çekişmeli siyaset hakkındaki literatür, kolektif siyasi mücadelelerin dinamiklerini ulusal ve uluslararası arenada birbiri ardına meydana gelen olaylar temelinde açıklama eğilimindedir. Çekişmeli siyasetteki bu zaman merkezli bakış açısı, çekişmenin mekânsal dinamiklerini çoğu zaman gözardı etmektedir. Bu tez, çekişmeli siyasetin coğrafyası alanında gelişen literatürü incelemekte ve Diyarbakır'ı kritik bir örnek olarak ele alarak, mekânın üretiminin ve dönüşümünün nasıl çok katmanlı mücadelelere tanıklık ettiğini ve bu mücadeleleri ürettiğini incelemektedir. Diyarbakır örneğinin gösterdiği gibi, şehir çekişmenin sadece bir sahnesi değildir. Özellikle mekânın üretimi ve dönüşümü söz konusu olduğunda, kentsel dönüşüm projeleri üzerinde dönen yerel kurumsal siyaset ve yerel mekanlara içkin gündelik hayatın siyaseti gibi mikro siyasi dinamikler, makro siyasi dinamiklerle birlikte şehirde çok katmanlı mücadeleleri oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The literature on contentious politics tends to explain the dynamics of collective political struggle on the ground of sequential events in national and international politics. This time-centered perspective in contentious politics usually discards the spatial dynamics of contention. This thesis draws from the growing literature on the geography of contentious politics and examines how the production and transformation of the place witness and produce multiple layers of contention by focusing on Diyarbakır as a crucial case. As the Diyarbakır case demonstrates, the city is not just a stage for contention. Particularly when it comes to the production and transformation of space, micro political dynamics, i.e., local institutional politics over urban transformation projects and everyday politics embedded in local spaces, can co-constitute multi-layered contestations along with macro political dynamics in the city.