Effects of swimming start block slope and height on swimming start performance
Yüzme çıkış bloğu eğiminin ve yüksekliğinin çıkış performansı üzerine etkileri
- Tez No: 399866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı çıkış bloğu eğimi ve yüksekliğinin yüzmede çıkış performansına etkisinin incelenemesidir. Bu çalışmaya 6 yarışmacı yüzücü (Ortyaş = 17.9 ± 1.18 yıl; OrtVA = 82.65 ± 1.38kg; Ortboy = 180.83 ± 2.93cm) kaktılmıştır. Üç boyutlu hareket analizi ve iki boyutlu dinamik veri analizi teknikleri kullanılarak yüzmede çıkışın blok fazı incelenmiştir. Kinetik ve kinematik veriler dört farklı blok düzeneği kullanılarak elde edilmiştir. Blok eğimi ve yüksekliğinin kinetik ve kinematik değişkenler üzerindeki ana ve ortak etkilerini incemek amacıyla birden fazla olmak üzere tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar ağırlık merkezinin bloğun ön kenarına uzaklığının, hareket ve blok zamanlarının, maksimum yatay kuvvetin, ortalama ve maksimum dikey kuvvetlerin, dikey impals değerinin ve dikey çıkış hızının çıkış bloğunun eğiminden önemli derecede etkilendiğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma blok eğiminin blok fazındaki değişimlerin biricil belirleyicisi olduğunu ve çoğunlukla dikey bileşenler üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Buna karşın çıkış performansının göstergesi olarak kabul edilen yatay impals ve yatay çıkış hızı değerleri değişiklik göstermemiştir. Bu çalışma çıkış bloğunun çıkış performansını nasıl etkilediği konusunda kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine effects of slope and height of starting block on swimming start performance. Total 6 six competitive swimmers (Mage = 17.9years, SD = 1.18; MBW = 82.65kg, SD = 1.38; Mheight = 180.83cm, SD = 2.93) participated in this study. 3-dimensional motion analysis and 2-dimensional dynamic data analysis techniques used to evaluate block phase of swimming start. Kinematic and kinetic data obtained by using four different block settings. Multiple two-way within subject ANOVAs conducted to investigate main and interaction effects of block slope and block hight on kinetic and kinematic variables. Results indicated that, center of mass distance to the front edge, movement and block times, maximum horizontal force, average and maximum vertical forces, vertical impulse, take-off vertical velocity were significantly affected by block slope. In conclusion, results of this study indicates that block slope is the primary determinant of variations in block phase and substantially affects vertical components. On the other hand, horizontal impulse and horizontal take-off velocity, which are accepted as decisive variables of block phase remained unchanged. This study provides evidence of how block settings can affect swimming start performance.