Turkish olive and olive oil sectoral innovation system: A functional - structural analysis
Türk zeytin ve zeytinyağı sektörel yenilik sistemi:Fonksiyonel - yapısal bir analiz
- Tez No: 399870
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT TAHA ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiyede zeytin ve zeytinyağı sektörünün gelişimine engel olan problemlerin araştırılmasıdır. Türkiye'de zeytin verimliliği ve zeytinyağı kalitesi lider zeytin üretici ülkeler olan İspanya ve İtalya'ya göre düşüktür. Türkiye, küresel zeytinyağı değer zincirinin aşağı kısmındadır. Dökme zeytinyağı ihracatı yüksek ancak katma değeri yüksek, markalı zeytinyağı ihracatı düşüktür. Küresel rekabet ortamı artmaktadır ve ürün standardları sıkılaşmaktadır. Sektör, iklim değişikliği gibi gıda ve tarım sektörlerine özel zorluklarla da yüzleşmektedir. Söz konusu sorunların üstesinden gelebilmek, çok disiplinli bilgiye dayalı ürün, süreç ve organizasyonel yenilikleri gerektirmektedir. Mevcut sorunları hedefleyecek ve yeniliği teşvik edecek, yenilik sistemi yaklaşımıyla bütüncül bir sektör politikasına ihtiyaç vardır. Yenilik sistemi yaklaşımına göre yenilik, sektördeki aktörlerin beraber öğrenmesinin bir sonucu olup mekan ve patikaya bağlı gelişmektedir. Bu çalışmada, zeytin ve zeytinyağı sektöründe yenilik süreçlerinin önündeki engelleri belirlemek amacıyla, yenilik sistemi yaklaşımına dayanan fonksiyonel - yapısal analiz çerçevesi kullanılmıştır. Sektörün işleyişini olumsuz etkileyen mevcut yapısal (aktörler, kurumlar, etkileşimler ve altyapı) zayıflıklar yani sistemik problemler tespit edilmiştir. Sistemik problemlerin analizi, devletin ulusal, bölgesel ve teknolojik politikalarıyla uyumlu bir sektörel politika oluşturmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Bu çerçevede, bu çalışmada tespit edilen temel sistemik problemler için politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explore problems that inhibit development of the olive and olive oil sector in Turkey. Olive productivity and olive oil product quality is low in Turkey compared to leader olive producing countries, Spain and Italy. Turkey is at the low end of the global olive oil value chain with high share of bulk olive oil exports and low share of high value added, branded exports. The competition in global markets is increasing and product standards are more stringent. Informal production, adulteration and low olive oil consumption are among the problems. The sector faces challenges specific to agricultural and food sectors, such as climate change. Tackling these challenges requires product, process and organizational innovations based on multidisciplinary knowledge. A holistic sectoral policy based on innovation system (IS) approach that target problems and enhance innovation is needed. According to IS approach, innovation is a result of interactive learning of sectoral actors, which is context specific and path dependent. In this study, coupled functional-structural analysis framework with IS perspective is used to identify barriers to innovation processes in olive and olive oil sector. Actors of olive and olive oil sectoral innovation system are defined. Current structural (actors, institutions, interactions and infrastructure) weaknesses, i.e. systemic problems that negatively affect functioning of the sector are identified. The analysis of systemic problems indicates the need for a sectoral policy in congruence with national, regional and technological policies of the government. Policy recommendations that target systemic problems are proposed accordingly.