Zeytin piyasası ve etkin rekabet
Olive market and effective competition
- Tez No: 560365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zeytincilik sektörü, her dönemde dünyanın yükselen değerleri arasında yer almakta olup, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin ekonomik, siyasal ve sosyal yapısını etkilemiştir. Beslenmenin yanı sıra sağlık, savunma, bilim, teknoloji ve kozmetik gibi birçok alanda var olmasıyla öne çıkmaktadır. Bu çalışma, zeytincilikte meydana gelen sorunları araştırmak ve sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla yapılmaktadır. Sektör uygulamalarına akademik yaklaşımların hayati öneme sahip olduğu düşüncesi, tezin temel taşlarından biri olmuştur. Türkiye gerek zeytin ve zeytinyağı üretiminde gerekse ihracatında dünyada ilk beş sırada kendisine yer bulan önemli bir üretici ülke durumundadır. Son yıllarda üretimin, verimliliğin ve kalitenin artmasıyla, dünya pazarlarında kendisine daha çok yer bulan Türk zeytinciliği, bir yandan da yapısal sorunlarını çözmek için uğraşmaktadır. Bu bağlamda, Türk zeytinciliğinin en önemli sorunlarından bir tanesi de rekabetçilik olarak gösterilebilir. İçerisinde sektöre dair tüm sorunları ve potansiyeli barındırması nedeniyle rekabetçilik, başarının yolunu açan bir kilit rolü oynamaktadır. Türk zeytinciliği, rekabetçiliği geliştirmek için planlama, destekleme, üretimin, verimliliğin, eğitimin ve kalitenin artırılmasına ihtiyaç duymaktadır. Rekabet konusunda Türkiye, uzun yıllar dünya ortalamasının altında kalmış olsa da özellikle son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla ortalamanın üstüne çıkmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Olive sector, one of the most adding value sector of the world, that effects political, social and economically all Mediterranean countries. Besides as a food, olive come forward at health, science, technology and cosmetics. The purpose of this thesis is to discuss problems and solutions about olive sector. The academic works about olive sector practices are the main foundation of this thesis. Turkey is among the first five countries in the world in terms of olive and olive oil production. As production, efficiency and quality have increased during recent years, Turkish olive cultivation has started to gain a more strategic position within the world market, while also striving to solve its structural problems. In that manner, one of the biggest problems of Turkish olive sector is competition. As competition includes all the sector-related problems and potential, it has a key strategical position in terms of achieving success. To be able to enhance the competition, Turkish olive sector needs planning, support, production, and increases in efficiency, quality and education. In fact, even though Turkey was below the world average in terms of competition beforehand, its recent progress cause it to move over the world average.