Postnationalist subversion of the constituents of Irishness: Land, religion and family in the plays of Martin Mcdonagh and Dermot Bolger
İrlandalılığı oluşturan temel unsurların postmilliyetçi açıdan altüst edilmesi: Martin Mcdonagh ve Dermot Bolger'ın oyunlarında toprak, din ve aile
- Tez No: 399873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
İrlanda'nın 1990'lı yıllardan itibaren içinden geçtiği sosyal, politik ve ekonomik değişimler, İrlanda ulusal kimliği ve ulusal ideolojinin algılanışında önemli değişikliklere yol açmıştır. İrlanda'nın Kelt Kaplanı adıyla anıldığı bu yeni dönem, hızlı bir ekonomik yükselme ve İrlanda ekonomisinin ve siyasetinin dünyaya açılma dönemi olmuştur. Globalleşen dünya ile yaşadığı etkileşim sonucu, İrlanda toplumu bu dönemde farklılıkların öne çıktığı, karmaşık bir sosyal yapıya dönüşmüştür. Bu bağlamda, milliyetçilik yerini postmilliyetçiliğe bırakmaya başlamıştır ki postmilliyetçilik İrlandalılığın çoğulcu ve karmaşık tanımlamalarını ön plana çıkarmaktadır. İrlandalılığın algılanmasındaki bu değişiklikler tiyatroya da yansımıştır. 1990'lı yıllarda yazan oyun yazarları, ulus kavramını sorunsallaştırarak ve çoğulculuk ve farklılığı ön planda tutarak, durağan ve tutarlı bir İrlanda ve İrlandalılık kavramına karşı çıkmışlardır. Bu çalışmanın amacı Martin Mcdonagh ve Dermot Bolger'in oyunlarını postmilliyetçi bağlamda yazılmış oyunlar olarak analiz etmek ve toprak, din, aile gibi İrlandalılığın oluşturan temel bileşenleri nasıl ele aldıklarını ve onları postmilliyetçi bir açıdan nasıl tekrar kurguladıklarını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The social, political and economic changes undergone by the Republic of Ireland since the 1990s resulted in critical changes in the perception of Irish national identity and nationalist ideology. It was a new period characterized by its epithet, the Celtic Tiger, a period of rapid economic growth, and the opening up of Irish economy and politics to the world. The Irish society was now characterized by the diversity and complexities as a consequence of its interaction with the globalized world. In this context, nationalism began to give way to postnationalism which promoted plural and complicated definitions of Irishness drawing attention to the diversity and complexities of the Irish society. Changes in the perception of Irishness were reflected in theatre as well. Playwrights writing in the 1990s challenged the concept of a stable and coherent Ireland and Irishness by problematizing the very notion of nation and by celebrating plurality and multiplicity. They attempted to problematize the foundational elements of traditional Irishness, such as land, nationalistic fervor and Catholic religion. The aim of this study is to analyze the plays of Martin McDonagh and Dermot Bolger as plays written in a postnational context, and explore how they treat the constituents of Irishness – land, religion and family - and reconfigure them from a postnationalist perspective.