Preparing teacher candidates as passive technicians, reflective practitioners or transformative intellectuals?
Öğretmen adaylarını pasif teknisyen olarak mı, düşünen uygulayıcı olarak mı, dönüştürücü entelektüel olarak mı yetiştiriyoruz?
- Tez No: 399872
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR, DOÇ. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu doktora çalışması Türkiye'de bir devlet üniversitesinde yabancı dil öğretmeni yetiştiren bir lisans programında odaklanılan öğretmen rollerini araştırmaktadır. Niteliksel bir durum araştırması olarak dizayn edilen bu çalışmada doküman analizi, derinlemesine mülakatlar ve sınıf gözlemlerinden yararlanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda lisans programında üzerinde durulan öğretmen rollerinin arkasında yatan politik-ekonomik, sosyokültürel ve kurumsal sebepleri de gün yüzüne çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışmada incelenen öğretmen rolleri pasif teknisyen olarak öğretmen, düşünen bir uygulayıcı olarak öğretmen ve dönüştürücü bir entelektüel olarak öğretmendir. Bu doktora çalışması, program dokümanlarında yer verilen öğretmen rollerinin yanında öğrencilerin, öğretmen eğitimcilerinin, emekli öğretim üyelerinin ve program yöneticilerinin de görüşlerine yer verir. Çalışma, ayrıca, sınıf gözlemleri aracılığıyla metodoloji ve öğretmenlik uygulaması derslerinde odaklanılan öğretmen rollerini de araştırmaktadır. Araştırma bulguları yabancı dil öğretmeni yetiştiren lisans programının belirli bir misyonu olmadığını göstermektedir. Program çıktılarını gösteren dokümana göre, yabancı diller eğitimi lisans programı düşünen bir uygulayıcı yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Mülakat ve gözlem bulguları ise programın düşünen öğretmen yetiştirmeye yönelik yanları olsa da programın daha çok teknisyen öğretmen yetiştirmeye çalıştığını işaret eder gibi görünmektedir. Araştırma bulgularının eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanması sonucunda yabancı diller eğitimi lisans programının öğretim tekniklerine odaklanmasının Türkiye ve dünyada benimsenen neoliberal ekonomik politikalardan kaynaklanıyor olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Uluslararası kuruluşların etkisiyle Yüksek Öğretim Kurulu tarafından şekillenen Türkiye'deki öğretmen eğitimi sistemi, öğretmenlerin sistem içinde önderlik edici, aktif roller almasını istemeyerek daha çok teknisyen öğretmen yetiştirmeyi tercih eder görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study explores teacher roles a pre-service foreign language teacher education program at a public university in central Turkey prepares teacher candidates for using document reviews, in-depth interviews and classroom observations. Designed as a qualitative case study, this study also seeks to unearth the political-economical, sociocultural and institutional reasons behind the adoption of certain teacher roles: teachers as passive technicians, teachers as reflective practitioners and teachers as transformative intellectuals. In addition to surveying teacher roles in program documents, this dissertation reports the perceptions of students, teacher-educators, emeritus professors and program administrators as to teacher roles fostered in the program. Besides, this case study explores the daily reality of methodology and practice teaching courses. The findings of the study suggest that the foreign language teacher education program does not have a specific mission. According to the document on program outcomes, the FLE program aims to educate a reflective practitioner. The interview data and observation findings, however, demonstrate that even though there are some reflective dimensions of the FLE program, it seems to prepare teachers for becoming technicians more than it encourages them to become reflective teachers. The interpretation of findings from a critical perspective indicated that the technicist focus in the FLE program probably stems from the neoliberal economic policies adopted in Turkey. Turkish teacher education system shaped by the Council of Higher Education under the impact of international organizations seems to prefer to educate technician teachers discouraging them from taking active leading roles in the system.