Post-colonialism and identity crisis: Toni Morrison's Jazz and Zadie Smith's Swing Time
Postkolonyalizm ve kimlik krizleri: Toni Morrison's Jazz ve Zadie Smith'in Swing Time adlı eserleri
  1. Tez No: 746511
  2. Yazar: AKRAM KAREEM HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Post-kolonyal anlatıları, kolonyalizm (sömürge)'nin hikayesi, Doğu ve Batı kültürlerindeki çatışmalar dönüm noktasında yer aldığında, tarihte tehlikeli bir anıya işaret olduğunu kanıtlamaktadır. Kolonyalizm'in söylemleri, özellikle post-kolonyalizm, kültürel kimliğinin belirsiz sınırlarında yer almaktadır. Kolonyalizm/ post-kolonyalizm'in kimliğinin iki kültürün içi ve dışında,“yerli”ve“benimsenmiş”kültürlerin, ayrımın çizgilerinin bulanık olduğu yerdeki ünsüz kararsızlığı hep rahatsız edici bir koşul olmuştur. Bu sav, Toni Morrison'un Jazz (1992) ve Zadie Smith'in Swing Time (2016) eserlerini, post-kolonyalizm'in çerçevesinde analiz eder-- şöyle ki, bu kolonize edilenin ile kolonize edenin karşılaşmadaki deneyimi kendine yabancılaşmaya dikkat çekmektedir, ve bu karşılaşma siyasi, milli ve kültürel kimliklerine duygu karmaşası yaratıp onları bozmuştur. Bu; cinsiyet, etnik köken, sınıf ve cinsel yönelim gibi kültürel boyutlara kadar uzanır. Sınıf sorunlarının ve özellikle kolonyalizm'in milliyetçi ve ırkçı/ sınıfsal bakış açılarını ele alırken, kimse ; cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsel kimlik gibi faktörleri görmezden gelemez.
Özet (Çeviri)
The postcolonial narratives demonstrate that the story of colonialism marks a precarious moment in history when the collisions of the culture of the East and West were situated on a cusp. The discourse of colonialism, particularly Postcolonialism, is located on the ambiguous borders of cultural identity. The constant oscillation of colonial/post-colonial identity between the inside and the outside of the two cultures, of the 'native' and 'adopted' cultures, where the lines of distinction are blurred, has been the most disturbing condition of the colonial encounter. This thesis analyses Toni Morrison's Jazz (1992) and Zadie Smith's Swing Time (2016) in the context of postcolonialism—that is, the experience of the colonized in this encounter with the colonizer is marked with self-estrangement, and this encounter has disrupted the political, national and cultural identities with ambivalence. It further extends to other cultural dimensions of gender, ethnicity, class, and sexuality. In dealing with the issues of race, and especially with racial and nationalist aspects of colonialism, one cannot overlook factors such as gender, sexuality, and sexual identity.