Political economy of the internet in Turkey: Digital divide, concentration and content
Türkiye'de internetin ekonomi politiği: Sayısal uçurum, yoğunlaşma ve içerik
- Tez No: 399875
- Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Economics, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, interneti ekonomi politik bir çerçevede incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, sayısal uçurum, sayısal eşitsizlik, yoğunlaşma ve internet içeriği konuları ele alınmaktadır. Böylece, dijital uçurumun yalnızca erişim ve beceriler değil, ekonomik, toplumsal ve siyasal eşitsizlikleri de taşıdığı savunulmaktadır. Bu tezin ana hedefi, günümüzde internet endüstrisinin yapısını ortaya koyarak, Türkiye'de internet endüstrisiyle, içerik ve kullanıcı tercihleri arasındaki bağlantıyı sunmaktır. Bu çerçevede, internetin ekonomi politiğine dair tanımlamalar ele alınarak, internetin iki bileşeni olan mülkiyet yapısı ve içeriğine odaklanılmaktadır. Genel düşünüşün aksine, internet sadece sanal alem değildir. Varlığı, muazzam bir fiziksel altyapının üzerine kurulmuşken, içeriği de bugün olağanüstü bir ekonomik alana denk düşmektedir. Bu açıdan, internetin fiziksel ve sanal uzamları ana kategorilere ayrılarak ele alınarak bu çalışmada internetin ulusal ve küresel dijital eşitsizlik çerçevesinde kapsamlı bir tahlili hedeflenmektedir. Buna göre, internet yine sıkça ifade edildiği gibi yalnızca internete erişim ve kullanımda değil, ezen ve ezilen sınıflar, toplumsal gruplar, gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında da eşitsizliği yeniden üretmekte ve oldukça tekelci bir pazar yapısını barındırmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, Türkiye'de internet pazarının nasıl yapılandığını ve yabancı sermayeyle bağlantılarını açıklamaya çalışmaktadır. Böylece, Türkiye'de yoğunlaşma ile artan tek tipleşme ve ticari içerik ortaya konulmakta ve demokratik bir internetin imkanlarına dair sonuç ve önerilere varılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the internet in the context of political economy. For this, it covers the subjects of digital divide, digital inequality, concentration and content of the internet. The main goal of the thesis is to reveal the market structure of the internet today, its relation with the content and user preferences in Turkey. In order to achieve this, we define the political economy of the internet and focus on two components of it, the ownership structure of the internet and the content. In contrast to the common idea, the internet is not only a virtual universe. It's existence is based upon a great physical infrastructure, and its content today represents an enormous economical field. In this respect, this thesis studies both spheres of the internet segmented into their main categories and throughout this study, we aim to develop an extensive analysis of the internet, inequality on the internet, focusing on national and global digital inequality. According to this, our study endeavors how the internet globally not only reproduces inequalities of access and usage to the internet, but also imbalance between the oppressed classes, social groups, developed and undeveloped countries and carries a largely monopolistic structure today. Consequently, this thesis tries to explain how the internet market is structured in Turkey and its dependency relations with foreign capital. In this regard, we illustrate the strong correlation between concentration and increasing mainstream and commercial content on the internet in Turkey and arrive at conclusions and suggestions for rethinking the possibilities of a democratic internet.