Heterogeneously informed group decision making under expert advice
Uzman tavsiyesi altında heterojen bilgilendirilmiş grup karar vermesi
- Tez No: 399881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karar verme işlemleri bireysel olarak ya da bir grup insanın koordine olarak tamamlanmaktadır. Yapılandırılmamış grup karar mekanizmaları bireysel tamamlanan işlemlerden farklı olarak kendilerine has dinamiklere sahiptir. Bu tez, grup karar verme işlemlerindeki bilgi birikimini artırmayı hedeflemektedir. Üç ortamda yapılmış olan bir deney, grup karar verme işlemlerindeki öneri kullanımlarını ve güven karakteristiklerini açıklamaktadır. Tüm deney ortamları bir bireysel karar verme adımı ve üç kişilik grup içerisinde grup karar verme adımından oluşmaktadır. Aynı set içinde ve geniş bir yelpazede sunulan yirmi adet genel kültür sorusu, tüm ortamlarda her iki adımda da sorulmuştur. Ortam 1'de katılımcılar ne bireysel, ne de grup adımında öneri almamışlardır. Ortam 2'de katılımcılar sadece grup karar verme adımında öneri almışlardır. Ortam 3'te ise katılımcılar sadece bireysel karar verme adımında öneri almışlardır.
Özet (Çeviri)
Decision processes may be completed individually or coordinated by groups of people. Unstructured group decision making have its very own dynamics which are different than the processes completed individually. This thesis aims to extend the accumulation of knowledge on group decision processes. An experiment with three setting will be used to reveal advice utilization and confidence characteristics in a group receiving advice. All of the settings are composed of an individual decision making step and a group decision making step as a group of three. The same set of twenty general knowledge questions on a wide range of topics will be answered on both steps and for all Settings. On Setting 1, the participants will receive no advice on neither individual nor group decision making steps. On Setting 2, the participants will receive advice for only group decision making step. And on Setting 3 the participants will receive advice for only individual decision making step.