Empowering knowledge driven Turkish start-ups: A practical rule-based decision support system integrated with business model canvas
Bilgiye dayalı Türk girişimcilerini destekleyici iş modeli kanvasına entegre pratik kurallara dayalı karar destek sistemi
- Tez No: 399882
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL, DOÇ. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Girişimcilik, Türk girişimciliğinin son dönemde hem politika belirleyiciler hem de akademisyenler için bir ilgi alanı olmaya başladığı temel ekonomi ve değer yaratma motorudur (Baumol, 1968). Girişimcileri, özellikle de iş modellerini formüle etmek için kullanılan araçlar olmak üzere stratejik karar verme araçları aracılığıyla bilgiyi değere dönüştüren bilgiye dayalı girişimcileri güçlendirmek (Stam et al., 2007), girişimin daha hızlı ve mümkün olan minimum geri adımla gelişmesini sağlar. Osterwaler'in İş Modeli Kanvası (2009) gibi araçlar, dünya çapında girişimciler için stratejik karar verme açısından popüler ve faydalı yöntemler haline gelmiştir. Kanvas İş Modelinin Türkiye'de kullanımı, bilgiye dayalı Türk girişimcilerin kendi iş modellerini oluştururken karşılaştıkları zorlukları ve tehditleri anlamak amacıyla dikkatli bir incelemeden geçirilebilir. Bu inceleme, bir karar destek sisteminin oluşturulmasına yol açacak değerli öngörüler sunabilir ve bu şekilde, girişimcilerin İş Modeli Kanvasına dayanarak kendi iş modellerini formüle etmelerine yardımcı olur. Bu tez, bu zorlukları niteliksel araştırma yöntemleri yoluyla bulur; bu yöntemlerde gözlemlenen önemli bir problem, ürün piyasa uyumsuzluğudur; sonrasında ürün piyasa uyumunu ele alan bir karar destek sisteminin oluşturulması uygun şekilde ele alınır. Çıkarımlar ve diğer araştırma imkanları da dolayısıyla tartışılır; burada, bu destek sisteminin Türk girişimcilerine yardım edeceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is the core engine of economy and value creation (Baumol, 1968) where the Turkish entrepreneurship has recently become a center of interest, both for policy makers and academicians. Empowering entrepreneurs, above all the knowledge driven entrepreneurs who transform knowledge into value (Stam et al., 2007), by strategic decision making tools, especially those tools utilized to formulate business models would help the ventures to develop faster and with minimum step backs possible. Tools such as Business Model Canvas by Osterwalder (2009) have become popular and useful methods of strategic decision making for entrepreneurs across the world. Business Model Canvas' utilization in Turkey can be taken under careful analysis in order to understand the challenges and difficulties faced by knowledge driven Turkish entrepreneurs when crafting their business models. Such analysis can have valuable insights that lead to construction of a decision support system, helping entrepreneurs formulate their business models based on Business Model Canvas. This thesis finds these challenges by quantitative and qualitative research methods, where a major problem observed is the product market mis-fit and then a construction of a decision support system addressing product market fit is undertaken accordingly. Implications and further research opportunities are discussed consequently, where it is hoped that this support system can help Turkish entrepreneurs improve their businesses.