Europeanization and Turkey's regional policy: 1999-2015
Avrupalılaşma ve Türkiye'nin bölgesel politikası: 1999-2015
- Tez No: 399896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Avrupa Birliğine (AB) üyelik için adaylık statüsü kazandığı 1999 yılındaki Helsinki Zirvesinden itibaren, Avrupalılaşma sürecinin, Türkiye'nin bölgesel politikası üzerinde yarattığı etkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Avrupalılaşma sürecinin, AB üyeliğine aday ülkelerin kurumları ve politikaları üzerinde AB'nin beklentileri doğrultusunda kapsamlı bir dönüşüm yarattığını savunan bazı uzmanların görüşlerinin aksine, Türkiye'nin 1999 ve 2015 yılları arasında uyguladığı bölgesel politikalar, böyle bir dönüşümün her zaman gerçekleştirilemeyebileceğini göstermiştir; zira Türkiye'nin izlediği bölgesel politika, AB'nin genel bölgesel politikasının ilkeleri ve kurumsal çerçevesi ile büyük ölçüde uyumlaştırılmamış ve AB'nin Türkiye'den bir aday ülke olarak beklentilerini karşılamamıştır. Bu durum, kısmen AB'nin Türkiye ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerine yeterince önem vermemesi ile, kısmen de bölgesel politikasını Avrupalılaştırma konusunda dile getirdiği amacına rağmen, Türkiye'nin bölgelere dönük politikasında merkeziyetçi yaklaşımını muhafaza etmeyi sürdürmesi ile ilişkilidir. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünü, AB'nin bölgesel politikasının gelişimine yer veren bir bölüm takip etmektedir. Sonraki üçüncü ve dördüncü bölümler, Türkiye'nin 1999 yılı öncesi ve sonrası dönemlerde bölgesel politikasının özelliklerine yer vermektedir. Beşinci bölümde Türkiye'nin bölgesel politikasındaki önemli konular irdelenmekte ve tez, sonuç bölümü ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to explore the role of the Europeanization process in Turkey's regional policy since the Helsinki Summit of the European Union (EU) in 1999 when Turkey was accepted as a candidate country for the membership in the EU. Contrary to the views of some experts who claim that the Europeanization process involves a comprehensive transformation of the institutions and policies of the candidate countries in line with the expectations of the EU, Turkey's regional policy between 1999 and 2015 demonstrates that such a comprehensive transformation may not always be realized as Turkey's regional policy has not been substantially harmonised with the principles and institutional framework of the EU's overall regional policy, as well as met EU's expectations as a candidate country. This is partly related to the reluctance of the EU during Turkey's accession negotiations, but also to Turkey's continuing adherence to centralisation principle in its policy towards the regions despite its stated objective of Europeanization of its regional policy. The thesis has six chapters: The introductory first chapter is followed by a chapter on the evolution of the EU's regional policy. The subsequent third and fourth chapters deal with the characteristics of Turkey's regional policy before and after 1999. The fifth chapter analysing the key issues in Turkey's regional policy precedes the conclusion.