Germany in Europe or Europe in Germany: An evaluation of the mutual interaction between German reunification and European integration from 1945 until 2009
Avrupa'daki Almanya ya da Almanya'daki Avrupa: 1945'ten 2009'a Alman birleşmesi ve Avrupa bütünleşmesi süreçleri arasındaki karşılıklı etkileşim üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 399897
  2. Yazar: UĞUR TEKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tezin amacı, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Alman birleşmesi ve Avrupa bütünleşmesi süreçlerinin karşılıklı etkilerini tahlil etmek ve özellikle Almanya'nın bu dönemden 2009 Euro Bölgesi Krizi'ne kadarki AB deneyimini ele almaktır. Bu bağlamda, tezin odak noktası Alman birleşmesinin hem iki ayrı Alman devleti hem de tüm Avrupa kıtası açısından nasıl kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıktığını anlamaktır. Avrupa bütünleşmesi fikrinin esasen Alman Sorunu 'na bir çözüm bulmak amacıyla ortaya çıktığı gözönünde bulundurulduğunda, Alman birleşmesi ve Avrupa bütünleşmesi süreçleri arasında sıkı bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Her ne kadar Alman Sorunu'nun çözümü ve Avrupa bütünleşmesinin ilerlemesi, Soğuk Savaş boyunca, birbirinden ayrı ama çoğunlukla çakışan zeminlerinde birçok iniş-çıkışa sahne olsa da nihai olarak, birleşik Almanya'nın AB çerçevesinde yeniden doğuşunu sağlayacak biçimde birbirini etkilemeye devam etmiştir. Tüm bu noktaların ışığında, bu tez boyunca, Alman birleşmesi ve Avrupa bütünleşmesi arasındaki sıkı bağ, tarihsel ve kuramsal çerçevede farklı açılardan değerlendirilecektir. Bu hedefe bağlı olarak, birleşik Almanya'nın 2009 Euro Bölgesi Krizi'ne kadarki Avrupa Birliği deneyimi ele alınmaya çalışılacaktır. Bunu müteakiben, Avrupa Birliği'nin Soğuk Savaş sonrası yaşadığı dönüşüm, Almanya'nın Birlik içinde gitgide artan önemi çerçevesinde işlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to analyse the mutual impact of the processes of the German reunification and European integration in the post-war era interchangeably, and specifically elaborate on the European Union experience of Germany from this period till 2009 Eurozone Debt Crisis. In this context, the focal point of the thesis will be to understand how German reunification actually emerged as an indispensable fact both for two separate German states and for the whole European continent. Given that the idea of European integration came into existence with the primary intention of answering the German Question, there has always existed a firm link between the German reunification and the European integration. Although the resolution of the German Question and the progress of European integration have experienced many ups and downs in their distinctive but mostly overlapping paths during the Cold War, they have always had a remarkable impact on each other which resulted in the advent of a reunited Germany in the context of the European Union. Under the shed light of all these points, throughout this thesis, the firm attachment among the German reunification and the European integration will be evaluated from different perspectives within the historical and contextual framework. Related to this target, the European Union experience of the enlarged Germany will be assessed thoroughly until 2009 Eurozone Crisis. Following that, the post-Cold War transformation of the European Union will be issued along with the incrementally rising importance of Germany within the EU.