Language conflict and claims for the expansion of language rights in Lithuania: Contrasting cases of polish and Russian minorities
Litvanya'da dil çatışması ve dil haklarının genişletilmesi için talepler: Polonyalı (Leh) ve Rus azınlıkların çelişen örnekleri
  1. Tez No: 399898
  2. Yazar: YURY KATLIAROU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, dil ve etnik kimlik arasındaki ilişkilerin çeşitliliği bağlamında, Litvanya'daki Polonyalı (Leh) ve Rus azınlıkların devletin dil politikasına karşı tutumlarındaki farklılıkların nedenlerini incelemektedir. Leh azınlık dil haklarının genişletilmesi için taleplerini ortaya koyarken Rus azınlık bu tür taleplere destek vermemektedir. Bu tezde, Litvanya'daki ulusal dil hakları çerçevesi, çoğunlukta olan topluluğun (Litvanlar) azınlık dillerine ilişkin tutumu, iki azınlık grubunun (Lehler ve Ruslar) özellikleri ve dillerinine ilişkin yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu tez Litvanya'da gerçekleştirilmiş olan saha araştırmasında elde edilmiş olan nitel verilere dayanmaktadır. Araştırmanın sonuçları günümüzde Litvanya'da dil çatışmasının esasen Lehler ve Litvanlar arasında olduğunu ve bunun, Lehlerin, Litvanya ulus-devletinin kendi etnolingistik kimliklerini tanımasını talep etmesinden kaynaklandığını göstermektedir. Dolayısıyla, söz konusu çatışma, dil kullanımından daha çok dil grubunun ve onun dilinin sembolik statüsü ile ilgili talepler bağlamında söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
.This thesis studies the reasons for the differences in the attitudes of Polish and Russian minorities in regards to language policy in Lithuania within the context of the multitude of relations between language and ethnic identity. The Polish minority makes claims for the expansion of language rights, whereas the Russian minority does not demonstrate support for such claims. In this thesis, the Lithuanian national language rights framework, the attitudes of the majority community (the Lithuanians) towards minority languages, the characteristics of the two minorities (the Poles and the Russians) and their approaches towards their languages are examined with a comparative perspective. The research is based on qualitative data obtained during the fieldwork carried out in Lithuania. Research findings demonstrate that the current language conflict in Lithuania is essentially a Polish-Lithuanian conflict over the recognition of the Polish ethnolinguistic identity within the Lithuanian nation-state. Respectively, it is reflected in status-related claims regarding the transformation of the existing national language rights framework.