Leadership in chaos: Angela Merkel and Eurocrisis
Kaos ortamında liderlik: Angela Merkel ve Avrokrizi
  1. Tez No: 399916
  2. Yazar: ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hem akademik hem de toplumsal çalışmalar anlamında liderlik sadece günümüzün değil yüzyıllardır araştırılan bir kavram olmuştur. Özellikle Avrupa Birliği içerisinde Eurokrizinden sonra liderlik tartışmaları yeniden alevlenmiştir. Bu çalışmada esas olarak Alman Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'in Avro krizindeki liderliği ele alınmıştır. Eurokrizi fizikteki kaos teorisi ile analiz edilmiş, Eurokrizi bir kaotik sistem olarak ele alınmıştır. Kaotik bir sistem olarak Avro krizinde Şansölye Merkel'in liderliği 2009-2013 yılları arasında süreçlere göre üç ana boyutta dört farklı liderlik tipiyle incelenmiştir. Yapısal ve teorik içerik anlamında tez alanyazında tamamen yeni bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Leadership has been a questionable phenomenon for centuries. The Eurocrisis triggered debates over leadership within the European Union. This thesis analyzes the Federal Republic of Germany's Chancellor Angela Merkel's leadership profile during the Eurocrisis. Throughout this thesis, the Eurocrisis is discussed by use of chaos theory borrowed from physics and understood as a chaotic system. From this perspective, Chancellor Angela Merkel's leadership profile is going to be analyzed within three time phases during the Eurocrisis period between 2009 and 2013 with four types of leadership. In terms of structure and theoretical perspective, this thesis makes a unique contribution to the prevailing literature.