İşhan Köyü (Sivas GD'su) oligormiyosen yüzleklerinin stratigrafik ve paleontolojik özellikleri
- Tez No: 39992
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURDAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi İŞHAN KÖYÜ (SİVAS GD'SU) OLİGO-MİYOSEN YÜZLERLERİNİN STRATİGRAFİK VE PALEONTOLOJİK ÖZELLİKLERİ Fadime SUATA Cumhuriyet üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nurdan İNAN Bu çalışma, İşhan Köyü (Sivas GD'su) yakın yöresinde yüzlek veren Oligo-Miyosen yaşlı kayaçların stratigrafik ve paleontolojik özelliklerini ortaya koymayı amaçlar. Çalışma alanının temelini, jips, kumtaşı, çamurtaşı, kumlu kireçtaşı arda 1 anmasından oluşan Oligosen yaşlı Selimiye Formasyonu oluşturur. Alt-Orta Miyosen yaşlı konglomera, kumtaşı, jips, marn, kumlu kireçtaşı litolojisinden oluşan Hacıali Formasyonu bu temel üzerinde açısal uyumsuzlukla yer alır. Bu formasyonu Orta- Üst Miyosen yaşlı kumtaşı, marn, jips, kumlu kireçtaşı ardalanmasından oluşan Karayün Formasyonu uyumlu olarak izler. Pliyosen yaşlı Karatepe Formasyonu, konglomera, kumtaşı, çamurtaşı litolojisinden oluşur ve Karayün Formasyonu üzerine uyumsuzlukla gelir. Tezin konusu olan Hacıali ve Karayün Formasyonları üzerinde ayrıntılı paleontolojik çalışmalar yapı İmiş olup bu formasyonların11 mikroskobik incelemeler sonucunda. Algal biyosparit ve Algal intrasparit gibi mikrofasiyesler içerdiği saptanmıştır, Hacıali Formasyonu kireçtaşlarmın mikropaleontoiojik incelemeleri sonucunda, Alt-Orta Miyosen yaşlı düzeylerde Miogypsina irregularis (MICHELOTTI), Miogypsina intermedia (DRODGER), Miogypsina et. gunteri (COLE), Miogypsinoides dehaartii (van der ULERK), Eulepidina dilatata dilatata (MICHELOTTI), Nephrolepidina morgan i (LEMOINE and DOÜVILLE), Miogypsina sp., Miolepidocyclina sp., Heterostegina sp., Lepidocyclina sp., gibi bentik foramini - ferler gözlenmektedir. Bu düzeyi; Arcbaias sp., Operculina sp., Peneroplis sp., Rotalia sp., gibi bentik foraminiferleri içeren Üst Miyosen yaşlı Karayün Formasyonu izler. Bu bentik foraminif erlerden stratigrafik ve paleontolojik açıdan önemli olanlar üzerinde sistematik incelemeler yapılmıştır. Saptanan bu foraminif erlere göre Hacıali ve Karayün Formasyonlarının Miyosen yaşında olduğu ve mikrobiyofasiyes özelliklerine göre resif-resif gerisi ortamlarda çökeldikleri düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Paleontoloji, Stratigrafi, Oligo -Miyosen, Bentik Foraminiferler, Işhan Köyü (Sivas), Türkiye.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M. Sc. Thesis STRATIGRAFTC AND PALEONTOLOGIC CHARACTERISTIC OF OL I GO-MIOCENE OUTCROP OF t §HAN VILLAGE (SE OF StVAS) Fadime SUATA Cumhur iye t Un i vers i ty Institute of Applied and Nat ur el Sciences Geological Engineering Department Supervizor : Doc. Dr. Nurdan İNAN This study aims to determine the st rat i graphical and paleontological character ist ics of Ol igo-Miocene rocks which are observed in the vicinity of İşhan Village (SE of StVAS). The base of the study area is Ol igocene Sel imiye Formation (gypsum, sandstone, mudstone and sandyl imestone alternation). Racial i Format ion composed of Low-Middle Miocene conglomera sandstone, gypsum, marl, sandyl imestone alternation is on top of this base with an angular conformity. This format ion is followed by Karayiin Formation composed of Middle-Upper Miocene sandstone, gypsum, marl, sandyl imestone alternation. Pliocene Karat epe Fo rma t ion with confo rm i ty. Detailed paleontological studies are carried out on the Haciali and Karayiin Format ions. Microscobic invest igat ion of these formation showed that this formation contains microfaci es such as Biosparite (Algal) and intrasparite. Bent i c foraminifers such as Miogypsina irregularis (MICHELOTTI), Miogypsina intermedia (DROOGER), Miogypsina cf. gunteri (COLE), Miogypsinoides dehaartii (van der ULERK), Eulepidina dilatata dilatata (MICHELOTTI), Nephrol epidina morgan! (LEMOINE and DOUVILLE), Miogypsina sp., Miolepidocycl ina sp., Heterostegina sp., Lepidocycl ina sp., have been seen in the Low-IV Middle Miocene levels, after the micropaleontologic investigation of Haciali Format ion. This levelsis folloved by Upper Miocene Karayiin Format ion which contains bentic foraminifers such as Archaias sp., Operculina sp., Peneroplis sp., Rotalia sp. Sistematic invest igat ion were carried out on the bentic foraminifer which are important in terms of stratigraphy an paleontology. On the base of the existence of the foraminifers, it might be thought that Haciali and Karayiin Formations are Miocene and they were deposited in reef-back reef environment according to their microbiofacies characteristics. KEY WORDS : Paleontologi, Stratigraphy, 01 igo-Miocene, Bentic Foraminifera, İş han Village (Sivas), Turkey.