Pre-service science teachers' perceptions of socioscientific issues: Global warming as a case
Fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyo-bilimsel konulara yönelik görüş ve yaklaşımları: Küresel ısınma üzerine vaka çalışması
- Tez No: 399927
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ-TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının sosyo-bilimsel konulara yönelik görüş ve yaklaşımlarını incelemektir. 18 son sınıf fen bilgisi öğretmen adayı bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada yarı-yapılandırılmış mülakat soruları kullanılarak katılımcıların sosyo-bilimsel konulara yönelik görüşleri incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk kısmında katılımcıların bilim, teknoloji ve bilim-toplum-teknoloji ilişkisine yönelik görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, sosyo-bilimsel konulardan küresel ısınma konusu vaka çalışması olarak kullanılmıştır. Bu kısımda, küresel ısınmanın bilim, toplum ve teknoloji yönlerini yansıtan haberler katılımcılar ile paylaşılmış, ardından mülakat soruları sorularak bu haberlerin onların küresel ısınma konusuna ait bilimsel, sosyal ve teknolojik yönlerine bakiş açılarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, katılımcıların genel anlamda bilim ve teknolojiye yönelik olumlu görüş ve yaklaşımları varken bilimin toplumla ilişkisi olumsuz, toplumun teknoloji ile ilişkisi ise olumlu olarak bulunmuştur. Ayrıca, küresel ısınma hakkında okunan haberlerin bilim ve toplum ile ilgili olumsuz görüşlerini destekledigi, teknoloji ile ilgili görüşlerini ise değiştirme etkisine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, son sınıf öğretmen adaylarının bilim-toplum ve teknolojiye karşı görüş ve yaklaşımlarının farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service science teachers perceptions of socio-scientific issues. A total of 18 pre-service science teachers voluntarily participated in this study. To evaluate pre-service science teachers perceptions of socio-scientific issues, semi-structured interview protocol was designed. In the first part of the study, participants general perceptions of science, technology, and science-society-technology interaction was examined. In the second part of the study, one of the socio-scientific issues, global warming, was used as a case. In this part, news related to science, society, and technology aspects of global warming were shared with participants. By this way, the influence of the news framing on the participants perceptions on science, society, and technology aspects of global warming were examined. The results of this study showed that pre-service science teachers had positive perceptions of science and technology.However, their perceptions about interaction between science and society were negative in contrary to the interactions between society and technology which were positive in general. In the second part of the study, it was seen that pre-service science teachers had mostly negative perceptions of science and society aspects of global warming. News framing had a supportive influence on their negative perceptions. On the contrary, news framing changed their perceptions of technology aspect of global warming. Results revealed the difference of pre-service science teachers perceptions of science-society and technology aspects related to socio-scientific issues.