The relationship between psychological maltreatment and investment model
Psikolojik şiddet ve yatırım modeli arasındaki ilişki
  1. Tez No: 399928
  2. Yazar: SENEM EZGİ DEDEKORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Psikolojik Şiddet Ölçeğini (PŞÖ) Türkçeye uyarlamayı ve bu ölçeğin evli kadın ve erkeklerden oluşan bir örneklemde İlişki İstikrarı Ölçeği (İİÖ) ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır.Bu iki ölçeğin yanı sıra, cinsiyet, yaş, çalışma durumu, eğitim durumu, evlilik süresi, çocuk sayısı ve boşanma kararı gibi demografik ve ilişkisel değişkenler de PŞÖ ve İİÖ değişkenleri bakımından analiz edilmiştir. Karşılaştırmalar ve korelasyonlara ek olarak bir yapısal eşitlik modeli ile de psikolojik şiddet ve yatırım modeli kadınlar ve erkekler için test edilmiştir. Sonuçlar geçerli ve güvenilir bir PŞÖ uyarlaması sağlamasının yanı sıra, yatırım modeli için de destek sağlamıştır.Ayrıca, demografik ve ilişkisel değişkenler PŞÖ alt boyutları ve İİÖ değişkenlerinin birçoğu açısından anlamlı farklılıklar göstermişlerdir. Yapısal Eşitlik Modeli sonuçları psikolojik şiddetin bağlılık düzeyindeki varyansın istatistiksel olarak anlamlı bir miktarını açıkladığını, üstelik bu ilişkide memnuniyet düzeyi, alternatiflerin kalitesi ve yatırım miktarının kısmen aracı rol oynadığını göstermiştir. Bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış, uygulama açısından çıkarımlara varılmış ve araştırmacılara, psikolojik danışmanlara, psikolojik danışman eğitimcilerine, politika yapıcılara ve kamuoyuna bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This studyaimed to adapt Psychological Maltreatment of Women Inventory (PMWI) to Turkish and examine its relationship with Investment Model Scale (IMS) among married men and women. In addition to these two scales, demographic and relational information such as gender, age, occupational status, educational status, marriage duration, number of children, and break-up intentions were also analyzed in relation to PMWI and IMS variables. In addition to comparisons and correlations, a structural equation model of psychological maltreatment and investment model was tested for men and women. The results provided a valid and reliable PMWI adaptation as well as providing proof for the investment model. Furthermore, demographic and relational variables made significant differences in most of the PMWI subscales and IMS variables. Structural Equation Modeling results revealed that psychological maltreatment explained a significant amount of variance in commitment; furthermore, their relationship was partially mediated by satisfaction level, quality of alternatives, and investment size. Findings were discussed in the light of related literature, implications for practice were stated, and recommendations were made for researchers, counselors, counselor educators, policy makers, and public.