Dynamics and structures of alliances and conflicts: The case of gecekondu resistance in Istanbul Başıbüyük (2009-2010)
İttifak ve itilafların dinamik ve yapıları: İstanbul Başıbüyük gecekondu direnişi vakası (2009-2010)
- Tez No: 399939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, 2009 ve 2010 yılları arasında, Maltepe Başıbüyük'teki kentsel dönüşüme karşı olan gecekondu direnişinde yer almış aktörler arasındaki ittifak ve itilafların dinamik ve yapılarını analiz etmektedir. Bu süreçte yer almış ve gecekondu sakinleri tarafından sıklıkla söz edilmiş olan çeşitli toplumsal aktörlerin, ekonomik ve siyasi gücünü arttırmak ve itilaf çözüm sürecinde yer almak gibi manevi ilgi ve öncelikleri kapsamında kentsel dönüşüme nasıl yaklaştıklarını araştırır. Bunun yanında, bu çalışma farklı toplumsal aktörlerin yaklaşım ve stratejileri arkasındaki dinamiklerin ne olduğunu ve onların perspektifi ile politika önerilerinin ne olduğunu ortaya koymayı amaçlar. Araştırma sonuçlarına göre, toplumsal aktörler diğerlerinin kaynakları ve güçlerinden faydalanmak, politik ve ekonomik çıkarlarını arttırmak ve düşmanlarını hareketsiz hale getirmek için bazı aktörlerle koalisyon kurma ihtiyacı duymuş ya da otorite ve güç bahsedilen taraflar arasında eşit olarak dağılmadığı için, bazıları ile, ilgi ve çıkarları çıkarları çatıştığında, itilaf içine düşmüşlerdir. Bu çalışma ayrıca mahalle sakinlerinin mülkiyet durumundaki farklılıklarına, gecekondu direnişinin güvenilirlik ve meşruluğuna ve TOKİ'nin, kentsel dönüşüm sürecindeki bir partner olarak, politikleşmiş varlığına bir yanıt vermeyi tasarlamıştır. Böylece, bu çalışma toplumsal aktörlerin ekonomik ve politik ya da diğer manevi ilgilerine göre, onların ideal kentsel dönüşüm projesi ve geleceğin kentinin tasavvurunu ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Çalışma ortaya koymaktadır ki, tüm toplumsal aktörler politika yapma ve itilaf çözme sürecine dahil edildiği ve toplumsal dışlanmayı ve her türlü savunmasızlıkları önleyecek ve tüm toplumsal aktörleri, süreçte söz sahibi olmak için, aynı seviyeye getirecek sosyal politikalarla desteklendiği müddetçe, ideal kentsel dönüşüm projesi olduğu gibi geleceğin şehrinin tasavvuru geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes dynamics and structures of alliances and conflict between social actors in gecekondu resistance against urban transformation in Maltepe Başıbüyük between 2009 and 2010. It investigates how various social actors, who have been involved in this process and those who have been frequently referred to by the residents, approached to urban transformation as per their economic and immaterial interests and priorities, such as increasing their political power and being involved in conflict resolution process. According to research findings, the social actors needed to create coalition structures with some actors in order to benefit from their resources and power, to enhance their political and economic interests, and to demobilize their antagonists or they conflicted with others when their interests clashed with each other since authority and power were not equally distributed among the parties concerned. This study also sought to respond divergences in habitant's ownership status, reliability and legitimacy of gecekondu resistance and politicized presence of TOKİ as a partner in urban transformation process. This study had been carried out in order to find out the 'the ideal urban transformation project' and 'envisage of the future city' of various social actors as per their economic other immaterial interests. It reveals that ideal urban transformation project and envisage of the future city can be evolved when all social actors are integrated into policymaking/ consensus building process and it is backed up with social policies that inhibit social exclusion and variable vulnerabilities and put all social actors in the same footing.