DEV-İŞ (The Federation of Revolutionary Workers' Trade Union) and its union activities at Cyprus Turkish Industry Holding Enterprises LTD. Company in Northern Cyprus: A case study
DEV-İŞ (Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu) ve Kıbrıs Türk Sanayi Holding İşletmeleri LTD Şirketi'ndeki sendikacılık faaliyetleri: Bir durum çalışması'
- Tez No: 399938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRTEN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tezin amacı Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş)un Sanayi Holding olarak da bilinen Kıbrıs Türk Sanayi Holding İşletmeleri Ltd. Şirketindeki sendikacılık faaliyetlerini incelemektir. Dev-İş, Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren farklı iş sektörlerinde çalışanların üyesi olduğu üç sendikanın birleşmesiyle 30 Kasım 1976da kuruldu. Bu sendikalar, Devrimci Genel İş Sendikası (DGİS); Birleşik Kamu, Kooperatif, Tarım & Diğer Sanat ve Hizmet Emekçileri Sendikası (Emek-İş) ve Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol-İş) idi. Dev-İş, Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren önemli işçi sendikaları federasyonlarından biri iken Sanayi Holding de hemen hemen oradaki bütün imalat sektörlerinde faaliyet gösteren ilk Kamu İktisadi Teşekküllerinden biri idi. Dev-İş, Sanayi Holdinge bağlı işyerlerinde Devrimci Genel İş Sendikasına üye çalışanlar aracılığıyla aktif oldu ve bu şirketin 1998 yılında özelleştirilmesine kadar da bu işyerlerinde sendikal faaliyetlerini sürdürdü. Bu nedenle bu tezin esas konusu Dev-İşin Sanayi Holdingdeki sendikacılık faaliyetleri olmakla birlikte gerek Dev-İşin tarihi gerekse de Kuzey Kıbrıs'ın ekonomi tarihinde önemli bir yere sahip olan bu şirketin kuruluşu ve özelleştirilerek tasfiyesi de ayrıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the union activities of the Federation of Revolutionary Workers Trade Union (Dev-İş) at the Cyprus Turkish Industry Holding Enterprises Ltd. Company (the Industrial Holdings) in Northern Cyprus. Dev-İş was created on 30 November 1976 by the merger of three trade unions whose members were working at different business sectors operating in Northern Cyprus. These were Revolutionary General Work Trade Union (DGİS), The United Public, Cooperative, Agricultural & Other Services & Crafts Workers Trade Union (Emek-İş) and the Cyprus Turkish Petroleum Workers Trade Union (Petrol-İş). While Dev-İş was one of the important trade union federations in Northern Cyprus, the Industrial Holdings were also among the first public enterprises operating almost in all manufacturing sectors there. Dev-İş became active at this company through DGİS member employees and maintained its union activities there until the privatization of this company in 1998. Therefore, although the main aim of the thesis to analyze the union activities of Dev-İş at the Industrial Holdings, the establishment and liquidation through privatization of the company enterprises will also be examined in this thesis as well since the latter has a significant place both in the history of Dev-İş and in the economic history of Northern Cyprus.