Gendered fields in women's leisure time experiences: The case of 'Gün' meetings in Ankara
Kadınların boş zaman deneyimlerinde cinsiyetlenmiş alanlar: Ankara'daki 'Gün' buluşmaları örneği
  1. Tez No: 399940
  2. Yazar: EBRU KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Gün, kadın gruplarının düzenli aralıklarla buluştuğu bir boş zaman etkinliği biçimi olarak, Türkiye'de çoğunlukla kentli orta sınıf kadınlar tarafından deneyimlenen özel bir tür kadın birlikteliğidir. O aynı zamanda kadınların cinsiyetlenmiş varoluşlarına göre konumlandığı bir tür sosyal alandır. Bu tez, Ankara'daki iki gün grubu olan Karadenizliler ve Komşular buluşmalarının etnografik çalışmasına dayanarak kadınların boş zaman deneyimlerindeki cinsiyetlenmiş alanları incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumsal cinsiyet çalışmaları ve boş zaman sosyolojisi ışığında gün buluşmalarının, kadınlar üzerindeki toplumsal kontrolün onları normatif dişil bir boş zaman etkinliğine yönlendirdiği cinsiyetlenmiş alanlar yarattığı savunulmaktadır. Katılımcıların günlük yaşam deneyimleri ile gündeki dinamikler, gün toplantılarının nasıl bütünüyle cinsiyetlendiğini ve katılımcılar tarafından deneyimlenen bazı olumlu sonuçlara rağmen buluşmaların ataerkil normları nasıl ürettiğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Gün is a particular form of female association which is mainly practiced by urban middle-class women in Turkey as a form of leisure time activity where women groups periodically meet with each other. It is also a form of 'social field' where women are positioned through their gendered existences. This thesis attempts to analyze the gendered fields in women's leisure time experiences based on an ethnographic study of two gün meetings in Ankara, namely Karadenizliler and Komşular meetings. In light of gender studies and sociology of leisure, it is argued that gün meetings create gendered fields where social control over women leads them to adopt normative feminine leisure-time activities. The dynamics in the gün meetings together with the participants' everyday life experiences reveal how gün gatherings are thoroughly gendered and how these meetings reproduce patriarchal norms despite some positive outcomes experienced by the participants.