Rethinking second wave feminism: A poststructuralist approach to the late 1980s' feminist movement in Turkey in the cases of Feminist and Kaktüs magazines
İkinci dalga feminizmi yeniden düşünmek: Feminist ve Kaktüs dergileri örneklerinde Türkiye'de 1980 geç dönem feminist hareketine postyapısalcı bir bakış
  1. Tez No: 399942
  2. Yazar: DEMET GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez Türkiye'de 1980lerin geç döneminde ikinci dalga feminizmi postyapısalcı feminist metodoloji ile analiz ediyor. Feminist (1987-1990) ve Kaktüs (1988-1990) feminist dergi çevreleriyle yapılan görüşmelere dayanarak, kadın kategorisinin Judith Butler'ın kavramsallaşması olan yeniden anlamlandırılması performatif bir siyaset olarak analiz edildi. Kadın teriminin yeniden tanımlanması sırasında yeni politika yapma yolları ve yeni politika yapma temaları bu sürecin eşzamanlı etkisi olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the second wave feminist movement of late 1980s in Turkey with the poststructuralist feminist methodology. Based on the interviews with the feminist circle of the magazines of Feminist (1987-1990) and Kaktüs (1988-1990), the resignification of the term“woman”is analysed as a performative politics as it is conceptualised by Judith Butler. During the resignification of the term“woman”, new ways of doing politics and new themes of politics are analysed as simultaneous effects of this process.