The ambivalent political agency of intellectual religious women in Turkey: A case study of the abortion debate in 2012
Türkiye'deki entelektüel dindar kadınların çelişik politik eylemselliği: 2012 kürtaj tartışmasının bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 399941
  2. Yazar: TUĞBA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, eylemselliğin evrenselci Avrupa-merkezli kavramsallaştırılmasına eleştirel bir değerlendirme yapabilmeyi amaçlar. Türkiye'de 2012'deki kürtaj tartışması deneysel bir vaka olarak ele alınarak, kamusal alanda entelektüel olarak bilinen dindar kadınların bu tartışmaya dair açıklamaları analiz edilmiştir. Kürtaj tartışması, kürtajı destekleyenler ve karşı çıkanlar ikiliği üzerinden yorumlanarak, laiklik ve dindarlık gibi daha geniş ikili kategorileri yansıtan bir çerçeve sunmuştur. Bu çerçeve içinden, İslami söylem sadece ataerkillik üzerinden ele alınmış ve eylemsellik bu söyleme karşı direniş göstermeyle ilişkilendirilmiştir. Bu tez entelektüel dindar kadınların kürtaj tartışmasına dair açıklamalarının analizini, Michel Foucault, Saba Mahmood, Asef Bayat, Chandra Mohanty, ve Homi Bhabha'nın sorunsallaştırmalarını takip ederek, eylemselliğin direnişe indirgenemeyeceği iddiasıyla serimler. Bu doğrultuda, entelektüel kadınların açıklamalarını anlayabilmek için eylemsellik kavramına yönelik üç farklı yaklaşım analiz edilmiştir: itaatkâr eylemsellik, dindar eleştirel eylemsellik ve eylemselliğe 'adanmış direniş' yaklaşımı.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts at providing a critical evaluation of Universalist Eurocentric conceptualization of agency. Taking the abortion debate in 2012 in Turkey as an empirical case, the thesis analyzes the statements of religious women who are publicly known to be intellectuals. Abortion debate is commentated around pro and con positions towards the abortion issue, which are reflected in the wider dichotomous categories of secularism and religiosity. Within this framework, Islamic discourse is taken nothing but patriarchal, and agency is assigned only on the part of resistance against this discourse. With an analysis of the statements of intellectual religious women, following the problematizations of Michel Foucault, Saba Mahmood, Asef Bayat, Chandra Mohanty, and Homi Bhabha, this thesis claims that agency cannot be reduced to resistance. For that purpose, three approaches to this notion is analyzed: compliant agency, pious critical agency and 'devoted resistance' approach to agency.