The emancipation of women in Stalinist Central Asia
Stalin Dönemi Orta Asya'da kadının özgürleşmesi
  1. Tez No: 300549
  2. Yazar: ŞULE ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez temel olarak Stalin dönemi Orta Asya'da uygulanan kadının özgürleşmesi politikalarının Marksist ideoloji üzerinde inşa edilip edilmeği konusunu ele almaktadır. Bu amaçla, klasik Marksizm'de kadının özgürleşmesi konusunun nasıl kavramsallaştırıldığı, Orta Asyalılarla Sovyet Rusların karşılaşmasından önce bölgedeki mevcut politik, ekonomik ve sosyokültürel yapılar ile toplumsal cinsiyet ilişkileri ve Stalin öncesi dönemde uygulanan kadının özgürleşmesi politikaları tartışıldıktan sonra, Stalin'in kadının özgürleşmesine yönelik politikaları detaylı biçimde irdelenmektedir. Bu tezde sonuç olarak, sosyalist toplumda kadının özgürleşmesi konusunun Stalin'in büyük ideallerini gerçekleştirmek adına feda edildiği belirtilerek, ne doğrudan kadının özgürleşmesi odaklı ne de Marksizm temelli olduğu halde Stalin politikalarının uzun vadede Orta Asya'da hem Marksist hem de özgürleştirici sonuçlar ürettiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly deals with the issue that if the policies of women?s emancipation implemented in Stalinist Central Asia were constructed on the basis of Marxist ideology. For this purpose, after how the issue of women?s emancipation is conceptualized in classical Marxism, the existing political, economic, sociocultural structures as well as the gender relations in the region before the confrontation between the Central Asians and Soviet Russians and the policies of women?s emancipation implemented in the pre-Stalinist era are discussed, the policies of Stalin concerning women?s emancipation are elaborated in detail. Being denoted that the issue of women?s emancipation in socialist society is sacrificed for achieving the great Stalinist ideals, in this thesis conclusively, it is stated that despite being neither directly women?s emancipation-oriented nor Marxism-inspired the policies of Stalin concerning women produced both Marxist and emancipatory consequences in Central Asia in the long run.