Virtuous life and happiness in Epictetus, Socrates and Stoicism
Epiktetos, Sokrates ve Stoa'da erdemli yaşam ve mutluluk
- Tez No: 399953
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde, Epiktetos'un erdemli yaşam ve mutluluk felsefesi anlatılacaktır. Epiktetos'un felsefesini incelemeden önce, onun fikirlerinin ve felsefesinin temelini oluşturan Sokrates ve Stoacılık tanıtılacaktır. Sokratesin mutluluk ile ilgili felsefesinden bahsetmeden önce, okuyucuyu tarihi Sokrates ve Platocu Sokrates belirsizliğinden çıkarmak adına, farklı diyalog ve yazarlardan faydalanarak, Sokrates'in mutluluk ve erdemli yaşam ile ilgili temelde aynı düşüncelere sahip olduğunu kanıtlamaya çalışacağım. Ardından Stoacı düşünceyle birlikte, haz ve tutkuların ahlak ve mutluluğu engellediğinin kabulünü ortaya koyup, Epiktetos'un haz ve tutkulara tabi bir hayatla mutluluğun mümkün olmadığını anlatan öğretilerini inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
In this M.A. thesis, Epictetus' philosophy about virtuous life and happiness will be investigated. His philosophy is shaped by the thoughts of Socrates and Stoicism, therefore, before his main thoughts Socrates' and Stoic's philosophy under the scope of happiness will be analyzed. Firstly, the focus will be on Socrates' philosophy of happiness, but before that, in order to pull the reader out of the blurry thoughts about historical Socrates and Platonic Socrates dilemma, I will try to prove that Socrates has basic ideas on happiness benefitting from different dialogues and writers. Then, with the Stoic views, the acceptance about passion and pleasures are the blockage of virtue actions will be presented. Finally, I will scrutinize the teachings of Epictetus which will show to the reader that a life which is subjected to passion and pleasures cannot be labeled as happiness.