Interfaces in second language English
İkinci dil olarak İngilizce'de arakesitler
- Tez No: 399968
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTINA GRACANIN YUKSEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı iki arakesitin edimini karşılaştırmaktır: içsel arakesit olarak sözdizim-anlambilim arakesiti ve dışsal arakesit olarak sözdizim-edimbilim arakesiti araştırılmıştır. Sözdizim-anlambilim arakesitini incelemek için İngilizce'deki ayrıştırıcı sorular; özellikle de olumsuzlanan ayrıştırıcı sorular (yalnızca yüksek olumsuzluklu ayrıştırıcı sorular seçenekli anlam içermez) çalışılmıştır. Sözdizim-anlambilim arakesit buılguları, yüksek İngilizce seviye grubu ve düşük İngilizce seviye grubunun ikisinin de ayrıştırıcı soruların sözdizim bilgisine anadilleri gibi sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Buna karşın, yüksek İngilizce seviye grubu ve düşük İngilizce seviye grubundaki katılımcıların hiçbirinde anlambilim testinde tam bir edinim görülmemiştir (seçenekli anlam yüklenen yüksek olumsuzluklu ayrıştırıcı soruları kabul etmişlerdir). Bu durum, (içsel arakesit bile içerse) bu yapıların ediniminde bazı sorunların ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Sözdizim-edimbilim arakestini incelemek için It-cleft tümceleri çalışılmıştır. Sözdizim-edimbilim arakestinin bulguları, düşük İngilizce yeterlik grubunun anadil-dışı performans sergileyerek 'it-cleft' tümcelerinin sözdizimsel yapısında bazı sorunlar yaşadığını gösterirken, yüksek İngilizce yeterliği grubunun 'it-cleft' tümcelerinin sözdizimsel yapısını anadili gibi bildiğini göstermiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, iki grupta da it-cleft tümcelerinin uygun durumlarda doğru bir şekilde kullanımı için gerekli olan edimsel bilginin var olduğu görülmüştür. Düşük İngilizce seviye grubu dahi 'it-cleft' yapısının sözdizim bilgisinden yoksun olmasına rağmen, edimbilimsel sınırlamalarını bilmekteydi. Bu bize, ilk olarak, bir olgunun sözdiziminin ediminin, en azından daha düşük dil seviyesine sahip olan öğrenenler için, her zaman tam olamayabileceğini, eksikler olabileceğini göstermiştir. İkinci olarak, sözdizim-edimbilim arakesiti olgusunun edimbilimsel yapısının hiçbir zorluk arzetmeden, anadil seviyesinde, tam bir şekilde edinilebildiğini işaret etmektedir. Genel olarak, içsel arakesit özelliklerinin edinimi savunulduğu gibi sorunsuz olmayabilir ve aynı zamanda, dışsal arakesit olguları da zorluk göstermeden tam bir şekilde edinilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to compare the L2 acquisition of two interfaces: syntax-semantics interface (internal interface) and syntax-pragmatics interface (external interface). Disjunctive questions (DQs) were studied for investigating syntax-semantics interface, especially negated DQs (because only high negation DQs cannot have an alternative meaning). The findings related to the syntax-semantics interface revealed that L2ers have the syntactic knowledge of high negation DQs in a native-like manner. However, there was imperfect acquisition of the semantics by L2ers. This suggests that there might be some problems in the acquisition of these phenomena even though they involve an internal interface. It-cleft sentences were examined for investigating syntax-pragmatics interface. The results pertaining the syntax-pragmatics interface showed that the low proficiency L2ers experienced some problems with the syntax of the it-clefts, while the high proficiency L2ers performed in a native-like manner. Surprisingly, both proficiency groups had the pragmatic knowledge that was required for the use of it-clefts in appropriate situations. Even though the low proficiency group lacked the syntactic knowledge of it-clefts, they knew the pragmatic constraints imposed on it-clefts. This indicates that firstly, acquisition of syntax might be problematic at least for low proficiency L2ers. Secondly, the pragmatics of a syntax-discourse interface phenomenon can be acquired fully in a native-like manner without posing any difficulties. Overall, the acquisition of internal interface properties may not be as flawless as it was proposed and also external interface phenomena might be acquired fully without posing special difficulties.