Authenticity via instructional technology in EFL classes at a private university in Turkey
Türkiye'de özel bir üniversitede yabancı dil sınıflarında teknolojik araçlar aracılığı ile gerçeklik
  1. Tez No: 399967
  2. Yazar: NUR GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin teknolojik araçları kullanarak tamamlamış oldukları otantik aktiviteler üzerine, onların tutumlarını araştırmak ve bu aktivitelerin öğrencilerinin yabancı dili otantik durumlarda kullanmalarına ne derecede pozitif ya da negatif bir etkisi olduğunu araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, hem nicel hem de nitel araçları kullanan paralel yakınsak karma yöntem uygulanmıştır. Veriler üç farklı sınıfta iki ayrı dönemde toplam 68 öğrenciden elde edilmiştir. Nicel veri analizi SPSS IBM aracılığıyla gerçekleşmiştir. Nitel veri analizi içinse sürekli karşılaştırma metodu ile kod, kategori ve temalar kümelere ayrılarak ve veride görülme sıklıkları el ile hesaplanarak yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin on adet otantik aktivite tamamlamaları sonucunda, öğrencilerin kendi ifadelerine göre, yabancı dili gerçek ya da gerçeğe çok yakın bir koşulda gerçek bir amaç için kullanabilme yetileri önemli bir şekilde arttığını göstermiştir. Ayrıca, yine nicel verilere göre, öğrenciler aktivitelerde eğlenme duygusunun yanı sıra, aktivitelerin dil öğrenimi için gerekliliğini ve onların dil eğitimine olan katkısını tasdik etmiştir. Aynı şekilde, yarı yapılandırılmış görüşmeler, anket ve aktivite değerlendirme formlarının açık uçlu kısımları da öğrencilerin bu aktivitelerin yabancı dil eğitiminde uygulanmasının İngilizce öğrenmeye, genel kültür edinimine, teknoloji bilgisine ve gerçek hayattaki durumlara katkısından dolayı takdir ettiklerini açığa çıkarmıştır. Belirli aktivitelerle ilgili problemler ve yabancı dil öğrenimindeki genel problemlerin yanı sıra, öğrencilerin aktivitelerin iyileştirilmesi konusundaki önerileri ve yeni bakış açıları sınıf uygulamaları için manidar olabilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate EFL learners' perceptions on the implementation of the authentic tasks with the use of technological instruments and to find out to what extent these tasks had a positive or negative impact on EFL learners' perceptions of the ability to use the language in authentic situations. Parallel convergent mixed method design integrating both quantitative and qualitative instruments was implemented in the study. The data were gathered from 68 students in three classes in two semesters. The analysis of the quantitative data was carried out through the SPSS IBM. For the qualitative data, with the constant comparison method, codes, categories and themes were aggregated and frequencies were calculated. The results of the study illustrated that learner' perceptions of the ability to use the language in an authentic situation for authentic purposes increased significantly. Furthermore, learners acknowledged that the tasks were essential and they contributed to their language learning in addition to the affirmation of feeling of enjoyment during the tasks according to the statistical findings. In the same vein, semi-structured interviews and open-ended parts of the surveys and task evaluation forms unearthed learners' appreciation of the implementation of authentic tasks in EFL setting thanks to the benefit to learning English, to the acquisition of world knowledge, literacy of technology and real life situations. Apart from certain problems with regard to both some specific tasks and foreign language education in general, learners' recommendations for the amelioration of the tasks and new perspectives might be noteworthy for classroom practices.