Endüstri 4.0'ın işgücü piyasasına etkileri: Bir panel veri analizi
Effects of industry 4.0 on the labor market: A panel data analysis
- Tez No: 692392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KANYILMAZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değişen teknolojik gelişmeler işgücü piyasaları ve ekonomik kalkınmayı önemli derecede etkilemektedir. Teknoloji geliştikçe insanın teknoloji karşısındaki konumu da değişmektedir. Günümüz dönemi ifade eden ve dijital dönüşümü kapsayan Endüstri 4.0 dönemi, bileşenleri ile yeni iş modelleri yaratmakta, yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlamakta ve işgücüne yeni nitelikler kazandırmaktadır. Büyük bir mühendislik ve yazılım alanında uzmanlık gerektiren Endüstri 4.0 döneminde yüksek katma değerli üretim söz konusu olduğu için ülkeler için büyük bir rekabet unsurudur. Ülkeler Endüstri 4.0 sürecine ayak uydurmak için işgücünü dönüştürmek zorundadır. Bu çalışmada, ekonomik yapıları benzerlik gösteren BRICS-T ülke grubu Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye için inovasyon göstergesi değişkenler ve istihdam oranı arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Endüstri 4.0 „ın işgücü piyasasında yaratacağı muhtemel etkileri ve istihdam ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Endüstri 4.0‟ı temsil etmesi için inovasyon göstergesi değişkenler kullanılmıştır. Her bir değişken için ele alınan ülke verilerinin eksiksiz bulunabildiği 2007-2020 arası yıllık veriler için panel analizi gerçekleştirilmiştir. İnovasyon göstergesi değişkenler ile istihdam oranı arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and workforce have a significant impact on economic development. As technology develops, the position of people in front of technology also changes. The Industry 4.0 era, which represents today's era and covers digital transformation, creates new business models with its components, ensures the emergence of new professions and brings new qualifications to the workforce. Industry 4.0, which requires expertise in a large engineering and software field, is a great competitive element for countries as there is high value-added production. Countries have to transform their workforce to keep up with the Industry 4.0 process. In this study, the relations between innovation indicator variables and employment rate for the BRICS-T country group Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey, which have similar economic structures, are discussed. The possible effects of Industry 4.0 on the labor market and its relationship with employment have been evaluated. Innovation indicator variables are used to represent Industry 4.0. Panel analysis was carried out for the annual data between 2007 and 2020, where the country data for each variable can be found in full. A long-term relationship was found between the innovation indicator variables and the employment rate.