'Bilim ve Sanat Aylık Kültür Dergisi' periodical witness to troubled times
Zor zamanların tanığı bir süreli yayın aylık kültür dergisi 'Bilim ve Sanat'
  1. Tez No: 399992
  2. Yazar: GÖKHAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, 12 Eylül Darbesi'nin hemen ardından yayın hayatına başlayan aylık kültür dergisi Bilim ve Sanat'ı ele almaktadır. Otoriter rejimlerde basın, muhalefetin örgütlendiği ve kendini ifade ettiği birincil örgütlü alandır. Türkiye basın tarihinde de özellikle solun bu anlamda zengin bir geleneği vardır. Bu çalışmanın amacı Türkiye İşçi Partililer tarafından başlatılan ve 1981 – 1990 yılları arasında geniş bir entelektüel çevrenin katılımıyla yayınlanan Bilim ve Sanat Dergisi'nin bu geleneğin içindeki yerinin ve geleneğe sunduğu katkıların anlatılmasıdır. Çalışmada ortaya atılan temel argüman, Bilim ve Sanat'ın dönemi ile organik bir ilişki kurduğudur ve başarılı bir örnek olarak tarihsel değerini koruduğudur.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is the monthly cultural magazine Bilim ve Sanat, which was published right after the Coup of 12 September. In authoritarian political regimes, printed press serves as almost the sole organized means to express opposition to the repressive politics. In the history of Turkish press especially the left forces have a rich tradition in this manner. This study aims to illuminate the position and contribution of Bilim ve Sanat's to this tradition; as it was a periodical started by the members of the outlawed Turkish Workers Party, and published between 1981 – 1990 with the collaboration of a wide circle of intellectuals. In this framework, this study argues that Bilim ve Sanat have established an organic relationship with its decade, and considering its success, it still secures historical value.