Representations of unconventional motherhood in Contemporary British Theater
Çağdaş İngiliz Tiyatrosunda gelenek dışı anneliğin temsili
  1. Tez No: 778512
  2. Yazar: NAZLIHAN KOLAŞINLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Annelik kavramı İngiliz tiyatrosunda sıklıkla işlenen konulardan biri olmuştur. Annelik kavramı sosyal olarak inşaa edilmiş bir kavram olarak, uzun yıllar boyunca idealize edilmiş ve“ideal anne”miti İngiliz tiyatro oyunlarında temsil edilmiştir. Daha sonraları, bu mite çağdaş İngiliz oyunyazarlarının çabalarıyla farklı alternatifler sunulmuştur. Anneliğin tek düze temsili yerini gelenek dışı temsile bırakmıştır. Bu çalışma, çağdaş Britanya tiyatrosunda anneliğin gelenek dışı temsilini incelemektedir. Annelik kavrarımın geleneklerin dışına çıkması incelenirken, yirminci yüzyılda Britanya'da yaşanan çeşitli sosyal, kültürel, ekonomik ve politik değişimlerin annelik kavramına etkisi, ve bu değişen dinamiklerin annelik kavramını yeniden yapılandırdığı üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda, bu tezde feminist hareketlerin hızlanmasına neden olan yüzyılın sosyal, politik ve ekonomik yönlerini olumsuz etkileyen savaşların annelik kavramı üzerindeki etkileri, Çağdaş İngiliz Tiyatrosu'ndan seçilen üç oyun üzerinden incelenmiştir.Yüzyılın sonuna doğru eser veren Sarah Daniels (1957- ...), Charlotte Keatley (1960-...) ve Marina Carr (1964-...) gibi Britanyalı kadın oyun yazarları, toplumun da seyirci olduğu değişen annelik kavramını eserlerinde yansıtmışlardır. Bu tez için seçilen üç oyunda: Neaptide (1986), My Mother Said I Never Should (1987) ve By the Bog of Cats (1998): sosyal, kültürel, ekonomik ve politik değişimlerden etkilenerek yeni bir boyut kazanan ve geleneksellikten uzaklaşan annelik kavramı, zamanın değişen dinamiklerine uygun olarak farklı nesiller aracılığıyla gözler önüne serilmiştir. Bu bağlamda bu tez yirminci yüzyılın sonlarına doğru Britanya'da sahnelenen Neaptide (1986), My Mother Said I Never Should (1987) ve By the Bog of Cats (1998) oyunlarında temsil edilen annelik kavramından yola çıkarak, anneliğin feminizmin dinamikleri çerçevesinde mevcut sosyal,ekonomik, kültürel ve politik durumdan etkilenerek gelenekselliğin dışına çıktığını ortaya koymayı amaçlar. Bu kapsamda, bu tezde seçilen oyunlar, toplumsal cinsiyet söylemlerini deşifre eden ve bu söylemleri yeniden yapılandırmayı misyon edinmiş Feminist Eleştiri kapsamında incelenmiştir. Mevcut tezin ilk bölümünde annelik kavramının İngiltere'deki karşılığı tarihsel süreç göz önünde bulundurularak derinlemesine incelenmiş, anneliğin tiyatro sahnelerindeki yansımaları çeşitli oyunlar üzerinden örneklendirilerek aktarılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Sarah Daniels'ın Neaptide oyunu anneliliğin değişen dinamikleri üzerinden değerlendirilmiş, oyundaki farklı nesilden annelerin karşılaştırılmasıyla anneliğin geleneksel pratiklerden uzaklaştığı ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise Charlotte Keatley'in My Mother Said I Never Should oyununda annelik üç farklı nesilden kadın aracılığıyla incelenmiş ve annelerin romantize edilmek yerine,“gerçek”anneler olmaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde gelenek dışı anneliğin İrlanda'daki temsili Marina Carr'ın By the Bog of Cats oyunuyla incelenmiş, oyundaki annenin şiddet ve intihar meyilinin geleneksel annelik anlayışını yıkması üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde, mevcut tez için seçilen üç oyunun etraflıca incelenmesinin ardından, Sarah Daniels, Charlotte Keatley, Marina Carr gibi yazarların betimledikleri gelenek dışı annelik temsilleriyle annelik kavramının yeniden yapılarak ideal anne mitinden uzaklaşıp gelenek dışına çıkması vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of motherhood is a frequent theme that is represented on British stage. Motherhood, as a socially constructed concept, has been idealized and mythicized for many years, thus the myth of the“ideal mother”has left a mark in British Theater plays. Later, different alternatives were offered to the motherhood myth by the efforts of contemporary English playwrights. The monotonous representation of motherhood has been replaced by unconventional representation. This thesis examines the unconventional representation of motherhood in contemporary British Theater. While doing this, the effects of various social, cultural, economic, and political changes in Britain, that occurred in the twentieth century, on the concept of motherhood, are emphasized and stressed that the changing dynamics restructured the concept of motherhood. In the current thesis, the effects of wars, which negatively affected the social, political, and economic aspects of the century and ironically caused the acceleration of feminist movements on motherhood were examined through three plays selected from the Contemporary British Theater. British playwrights including Sarah Daniels (1957- ...), Charlotte Keatley (1960-...) and Marina Carr (1964-...), who produced plays towards the end of the century, reflected the changing concept of motherhood in their plays. In the three plays selected for this thesis: Neaptide (1986), My Mother Said I Never Should (1987) and By the Bog of Cats (1998): the concept of motherhood, gained a new perspective and moved away from conventional aspects by being influenced by social, cultural, economic, and political changes, presented through different generations in accordance with the changing dynamics of time. In this regard, by considering the motherhood concept in the plays, Neaptide (1986), My Mother Said I Never Should (1987) and By the Bog of Cats (1998), which were staged at the end of the twentieth century, this thesis aims to prove that within the dynamics of feminism, the concept of motherhood by being affected by current social, cultural, political situations, becomes unconventional. In this context, the plays selected in this thesis were analyzed within the scope of Feminist Criticism, which decodes but at the same time encodes the gender discourses. In the first chapter of the current thesis, the British reflections on the concept of motherhood have been examined in-depth, by considering the historical process, and the reflections on the concept of motherhood on the Theater stages have been exemplified through various plays. In the second chapter of the thesis, Sarah Daniels' play Neaptide has been evaluated through the changing dynamics of motherhood. By comparing mothers from different generations in the play and it has been revealed that motherhood has moved away from traditional practices. In the third chapter, the concept of motherhood in Charlotte Keatley's play My Mother Said I Never Should, has been examined through women from three different generations and it has been emphasized that mothers who are exposed to idealization, now becoming real mothers with real emotions and weaknesses. In the fourth chapter, the representation of unconventional motherhood in Ireland has been analyzed with Marina Carr's play By the Bog of Cats, and it was emphasized that the violence and suicidality of the mother in the play destroyed the conventional percept of motherhood. In the conclusion part, after analyzing the three plays selected for the current thesis in detail; with the unusual representations of motherhood presented by playwrights such as Sarah Daniels, Charlotte Keatley and Marina Carr it is emphasized that the concept of motherhood and mothering practices evolve into unconventional practices.