Yeni anneciliğin inşasında sosyal medyanın rolü
The role of social media in the construction of new motherhood
  1. Tez No: 890628
  2. Yazar: EZGİ ERGİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yeni annecilik kavramı ve sosyal medyanın annelik deneyimi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın odak noktası, sosyal medyanın annelerin ebeveynlik pratiğini nasıl şekillendirdiği ve bu yeni annecilik anlayışının annelerin yaşamına, psikolojik sağlıklarına ve sosyal ilişkilerine olan etkileridir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan odak grup görüşmesi kullanılarak, 21 yeni anneyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, sosyal medyanın annelerin ebeveynlik beklentilerini ve pratiklerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar, yeni anneciliğin karmaşıklığını ve sosyal medyanın bu yeni anlayışa olan katkılarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, annelik deneyimine ilişkin anlayışımızı zenginleştirmek ve gelecekteki araştırmalara ışık tutmak için önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the concept of new motherhood and the effects of social media on the motherhood experience. The focus of the research is on how social media shapes mothers' parenting practices and the impact of this new understanding of motherhood on their lives, psychological well-being, and social relationships. Using one of the qualitative research methods, focus group discussions, semi-structured interviews were conducted with 21 new mothers. The findings indicate that social media significantly influences mothers' parenting expectations and practices. The results highlight the complexity of new motherhood and the contributions of social media to this new understanding. This study provides important insights to enrich our understanding of the motherhood experience and offers valuable contributions for future research.