Üç farklı adeziv sistemiyle uygulanan kompozit rezinlerin farklı uygulama basamaklarında meydana gelen tükürük kontaminasyonu etkisinin mikro-makaslama kuvvetleri açısından incelenmesi
Evaluation of influence of salivary contamination during different stages on microshear bond strength of composite resin applied with three different adhesive systems
  1. Tez No: 400007
  2. Yazar: ESRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3 farklı adeziv sistemin farklı uygulama basamaklarında oluşan tükürük kontaminasyonunun, adeziv sistemlerin dentine bağlanma dayanımları üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamızda, 2 basamaklı total-etch adeziv sistem 2 basamaklı self-etch adeziv sistem ve tek basamaklı self-etch adeziv sistem örnekleri test edilmiştir. Yirmi dört adet çürüksüz molar dişin kullanıldığı çalışmamızda, mikro kesit alma cihazıyla her bir dişten 2 adet olmak üzere toplam 48 adet 1 mm'lik horizontal dentin kesidi elde edilmiş ve bu kesitler, test edilen adeziv sistemin tipine göre rastgele 3 gruba ayrılmıştır. Daha sonra her adeziv sistem için biri kontrol grubu olmak üzere tükürük kontaminasyonunun olduğu aşamaya göre adeziv öncesi, adeziv sonrası ve polimerizasyon sonrası 4 alt grup oluşturulmuştur. Kontaminasyon için tek bir bireyden elde edilen doğal tükürük kullanılmıştır. Bütün gruplarda, mikro-makaslama bağlanma dayanım testi için dentin diskler üzerine kompozit rezin yerleştirilirken 0,7 mm çapında ve 1 mm yüksekliğinde şeffaf plastik tüpler kullanılmış, her dentin diski üzerine 3 adet kompozit rezin silindir yerleştirilmiştir. Böylece her grup için 12 adet kompozit rezin örnek elde edilmiştir. Bu örnekler 1 gün boyunca 370C distile suda bekletildikten sonra, üniversal test cihazına yerleştirilmiş ve 1mm/dk'lık hızla makaslama kuvveti uygulanmıştır. Veriler tek yön varyans analizi (ANOVA) testi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the influence of salivary contamination on bond strength to dentin during different application stages of 3 different adhesive systems. Two-step total-etch adhesive, two-step selfetch adhesive and one-step self-etch adhesive were used in this study. Twenty-four caries-free human molars were sectioned horizontally with a diamond saw to expose 1 mm thick dentin disks. Totally 48 disks (two dentin disks from each tooth) were obtained and these disks were randomly divided into 3 groups according to adhesives used. Each adhesive group was further subdivided into 4 groups according to contamination methods as follows: no contamination which was the control group, contamination before adhesive application, contamination after adhesive application and contamination after polymerization of the adhesive. For contamination, fresh saliva was collected from a single individual. In order to test the microshear bond strength of the groups, transparent plastic cylindrical molds with an internal diameter of 0,7 mm and a height of 1 mm were used to place composite resin on dentin disks. Three resin cylinders were attached on each dentin surface and 12 specimens were made for each group. All specimens were stored in distilled water at 370C for 24 hours. Microshear bond strength test was measured at a cross-head speed of 1mm/min using an universal test machine. Data were analyzed by one way analysis of variance (ANOVA) and Tukey's Honestly Significant Difference post hoc test.