Ürogenital sistem enfeksiyonlarında ureaplasma urealyticum araştırılması
Investigation of ureaplasma urealyticum in urogenital infections
  1. Tez No: 40085
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 42 DZET TUrkiye Yüksek ihtisas Hastanesi Üroloji Polikliniğine, Urogenital sistem enfeksiyonu şikayeti ile başvuran, anamnez- lerine göre aralıklı olarak yapılan rutin kili türlerinde Üreme olmadığı veya patojen bakteri Uremedigi belirlenen, 500 hasta Ureaplasma urealyticüm açısından incelendi. Hastaların tamamından idrar, 200'Unden sperm ve 7'sinden Uretral akıntı örnekleri alındı. Ureaplasma urealyticüm izole edilenlerin oranı % 68.6 olup bunun % 30.2'si erkek ve % 38.4'U de kadındır. İzole edilen Ureaplasma urealyticüm' ların örneklere göre dağılımının sırası ile sperm (% 69.0), idrar (%63.2) ve Uretral akıntı (% 28.57) seklinde olduğu belirlendi. Urogenital sistem enfeksiyonlu 343 hastadan izole edilen Ureaplasma urealyticüm' ların in-vitro duyarlılık testlerinde, en etkili antibiyotiğin azithromycin olduğu saptandı. Urogenital sistem enfeksiyonu olmayan 200 kontrol grubu muzda ise % 27.0 oranında Ureaplasma urealyticüm izole edildi.
Özet (Çeviri)
- 43 - SUMMARY INVESTIGATION OF UREAPLASMA UREALYTICUM IN UROGENITAL INFECTIOUS We have investigated Ureaplasma urealyticum in 500 pati ents who attended to outpatient urological clinic of TUrkiye YUksek ihtisas Hospital with the complaint of urogenital sys tem infection and those that periodic routine cultures had not been shown any bacterial or pathogenic bacteria. For this purpose; 500 urine, 200 semen specimens and 7 urogenital discharges has been obtained from the patients. The rate of patients who were positive for Ureaplasma urealyticum was 68.6 percent. The Ureaplasma urealyticum posi tive male rate was 30.2 percent and the rate of female was 38.4 percent the positivity separation according the sample were urine 63.2 percent, semen 69.0 percent and urogenital discharge 28.57 percent. Azithromycin was found to be the most efficient antibio tics on the Ureaplasma urealyticum isolated from the 343 pati ents in in-vitro sensitivity diagnosis. 27.0 percent of Ureaplasma urealyticum have been isolated from 200 control group who were not affected urogenital system infection.