Kadın hastalarda bazı tanı yöntemleriyle ürogenital enfeksiyonların araştırılması
Research of urogenital infections at female patients whit some detection methods of diagnosis
  1. Tez No: 338723
  2. Yazar: NAİL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kadınların %10-35'i yaşamının herhangi bir döneminde ürogenital sistem enfeksiyonu geçirmektedir. Bir kez üriner sistem enfeksiyonu geçiren kadınların %50'sinde enfeksiyon yinelemektedir. Yaşlı kadınlarda bakteriuri sıklığı %10-15 kadardır. Gebelikte asemptomatik bakteriuri sıklığı %2-5 kadardır. Asemptomatik bakteriurinin gebe kadınlarda pyelonefrit, premature doğum, düşük doğum, tartılı bebek ve yeni doğan sepsisi gibi olumsuz etkileri olabilir. Ürogenital enfeksiyonlar bakteriyel ve diğer pek çok nedene bağlı olarak görülebilir.Araştırmada 12.11.2011-07.01.2012 tarihleri arasında ürogenital enfeksiyon şüpheli 479 kadın hasta Servikovajinal ve İdrar örneği çalışılmıştır. Bu örneklerde Candida, Gardnerella vaginalis, Ureoplasma urealiticum, Mycoplasma hominis, Trichomonas vaginalis ve Escherichia coli araştırılmıştır.Toplam 479 kadın hasta Servikovajinal ve İdrar örneğinden 189'unda mikroorganizma varlığı tespit edilmiştir. 12 Candida, 48 Gardnerella vaginalis, 107 Ureoplasma urealiticum, 35 Escherichia coli varlığı belirlenmiştir. Ancak bazı örneklerde birden fazla mikroorganizma tespit edilmiştir. 9 hasta örneğinde Ureoplasma urealiticum ve E. coli birlikte, 3 hasta örneğinde Gardnerella vaginalis ve E. coli birlikte, 1 hasta örneğinde Candida spp. ve E. coli birlikte tespit edilmiştir. 479 hastada Mycoplasma hominis ve Trichomonas vaginalis araştırılmış ancak varlığı tespit edilememiştir. Varlığı tespit edilen 12 Candida'nın 5'i Candida albicans 7'si Candida spp.'dir.Toplam 107 Ureoplasma urealiticum tespit edilmiş hastanın tamamına antibiyotik duyarlılık testi uygulanmıştır. Tüm hastaların Tetrasiklin ve Doksisiklin antibiyotiklerine duyarlılığı tespit edilmiştir. Kadın hastaların 78'i Siprofloksasin, 47'si Ofloksasin antibiyotiklerine dirençlidir.Toplam 35 E. coli tespit edilmiş hastanın tamamına antibiyotik duyarlılık testi uygulanmıştır. Tüm hastalar Ertapenem, Gentamisin, Amikasin, Sefoksitin, İmipenem antibiyotiklerine duyarlı bulunmuştur. 35'i Colistin, 30'u Ampisilin, antibiyotiklerine dirençlidir.Anahtar kelimeler : Candida albicans, Gardnerella vaginalis, Ureoplasma urealiticum, Escherichia coli, Trichomonas vaginalis
Özet (Çeviri)
10-35% of females goes trough urogenital system infection in any period of their lives. The infection reoccurs in 50% of the females who have suffered from urinary tract infection before. The frequency of bacteriuria in mature females is around 10-15%. The frequency of asymptomatic bacteriuria during pregnancy is around 2-5%. Asymptomatic bacterial pyelonefrit may cause such adverse effects as premature birth, low birth, overweighted birth and newborn sepsis in pregnant women. Urogenital infections can be observed due to bacteria and many other reasons as well.In our research, 479 female patients with suspected urogenital infection and their urine samples were examined between the dates 12.11.2011-07.01.2012 Candida, Gardnerella vaginalis, Ureoplasma urealiticum, Mycoplasma hominis, Trichomonas vaginalis and Escherichia coli were detected in these samples.The presence of microorganisms was detected in 189 of servikovaginal and urine samples out of 479, which were taken from female patients. With the following amounts; 12 Candida, 48 Gardnerella vaginalis, 107 Ureoplasma urealiticum and 35 Escherichia coli. However, in some samples more than one microorganism was detected. For instance, Ureoplasma urealiticum with E. coli in 9 patients, Gardnerella vaginalis with E. coli in 3 patients, Candida spp. with E. coli in one patient. Mycoplasma hominis and Trichomonas vaginalis were invertigated in 479 patients yet their presence was not identified. The distribution of the 12 Candida whose presence was identified was 5 Candida albicans and 7 Candida spp.Antibiotic susceptibility test was implemented to all 107 patients with Ureoplasma urealiticum. All patients were observed to be sensitive to Tetrasiklin and Doksisiklin antibiotics. 78 of the female patients are found to be resistant to Siprofloksasin and 47 of them are resistant to Ofloksasin antibiotics.Antibiotic susceptibility test was implemented to all 35 patients with E. coli. All patients were observed to be sensitive to Ertapenem, Gentamisin, Amikasin, Sefoksitin, and İmipenem antibiotics. 35 of them are resistant to Colistin and 30 of them are resistant to Ampisilin antibiotics.Key Words : Candida albicans, Gardnerella vaginalis, Ureoplasma urealiticum, Escherichia coli, Trichomonas vaginalis