Okul öncesi yabancı dil eğitimi ve öğretiminde materyal kullanımı ve incelenmesi
Using and examining materials in preschool foreign language education and teaching
- Tez No: 563330
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER SEYHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönemde yabancı dil eğitimi ve öğretiminde kullanılan materyaller incelenmiş ve materyallerin erken yabancı dil eğitimdeki etkililiği ve önemi ortaya konmuştur. Öncelikli olarak Dünya'da ve Türkiye'de okul öncesi dönemde yabancı dil eğitiminin önemi, güncel yönelimler ve içeriği hakkında, daha sonra da okul öncesi eğitiminde materyal etkinliğine yönelik literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama boyutunda 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Edirne il merkezinde bulunan özel bir Kreş ve Gündüz Bakım Evi 4-5 yaş ve 6 yaş grubundaki çocukların 6 hafta süre ile yabancı dil dersleri gözlemlenmiş ve ders öğretmenleri ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan nitel araştırmada veriler gözlem ve görüşme ile toplanmış ve elde edilen veriler yorumlanmış ve tartışmaya sunulmuştur. Araştırmada, öğretmenler ile yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucunda, öğrencilerin dikkatini çeken etkin materyal kullanımının, okul öncesi dönemi sürecindeki yabancı dil eğitiminde olumlu yönde katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the materials used in foreign language education and teaching in the preschool period are examined and the effectiveness and importance of materials in early foreign language education are shown. Primarily in preschool in the world and Turkey the importance of foreign language education, current trends and about the content, then it is a literature for material efficiency in pre-school education. In the practical dimension of the study, foreign language courses were observed for 6 weeks in a special nursery and day care center for children aged 4-5 years and in a special nursery and day care center in Edirne province in the 2018-2019 academic year. In the qualitative research, the data were collected by observation and interview and the data were interpreted and presented for discussion. As a result of the interviews and observations with the teachers, it has been concluded that the use of effective material that attracts the attention of the students provides positive contribution to foreign language education in the preschool period.