Agorafobili ve agorafobisiz panik bozukluklarda klinik ve laboratuvar bulguların karşılaştırılması
- Tez No: 40104
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN ABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
O Z S T Çalışmamızda 1987 Eylül ayı ile 1989 Ekim ayı arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana- bilim Dalı polikliniğine başvuran ; arteriyel tansiyon, lıemoglobinş hematokrit, lokosit, üre, sedimantasyon, tam idrar ve üç saatlik oral glikoz testi normal parametre lerde bulunan, DSM-III-R ölçütlerine göre panik bozukluk tanısı olmış, psikiyatrik öyküsünde ikincil panik atak bulguları olmayan elli olgunun tiroid hastalığı sıklığı ve E. E.G. bozukluğu sıklığı araştırıldı. Cinsiyet, ago rafobi varlığı ve panik atak sırasındaki belirtilerin dağılımı istatistiki olarak incelendi. Araştırmamızda S, E.G. bozukluğu agorafobisiz panik atağı gösteren grupta saptanmış, agorafobili panik atağı gösteren olgularda saptanmamıştır. E. E.G. bozukluğu göste ren olguların tamamında bozukluk temporal bölge lokali- zasyonu göstererek, tüm grupta %l£> oranında bulunmuş, cin siyete göre farklılık saptanmamıştır. Tiroid hastalığı sıklığı ise %22 oranında saptanmış olup cinsiyet ve agorafobi varlığına göre anlamlı bir fark lılık saptanmamıştır. DSM-III-R ölçütlerine göre panik atak sırasındaki be lirtilerin dağılımında agorafobi varlığına göre anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Tiroid hastalığı bulunan olgular depersonalizasyon ve derealizasyon belirtisini daha az (0,01< p< 0,001) olarak gösterdiği saptanmış. Diğer belir tilerde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bulgularımız bundan sonra DSM-III-R ölçütlerine göre yapılacak araştırmalara veri kaynağı oluşturabilir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence of E.E.3. defects and thyroid diseases of 50 cases are investigated in this study, where these patients are observed in the Psychiatry Clinic of the Me dical Faculty of Trakya University with normal B.P,hb, Htc,WBC count, blood urea, ESR, urine analyses and oral glucose tolerance test within 3 hours, and who are diagno sed to be panic disorder according to DSM-III-R criteria, but don't have any psychiatric history panic attac. Sex, presence of agoraphobia and the distribution of the mani festations during panic attac are documented statistically. In our study, E.E.G. defect is observed in the group presenting panic attac without agoraphobia, but not in the groop with agoraphobia. All of the E.E.G. abnormalites are seen in 16% of cases and these abnormalites are localiza- ted in the temporal region and no sexual difference is found. The incidence of thyroid disease is found 22% whereas no significant difference is seen in connection with sex and the presence of agoraphobia. According to DSM-III-R criteria, the distrubition of the manifestations during panic attac according to the presence of agoraphobia isn't found markedly different. De~ personalisation and derealisation signs are seen less in the thyroid diseases (0, 01 /p/ 0,001) but the difference of the other signs are not found significant. Our results night data sources for the fature studies handled according to DSM-III-R criteria. 41