Majör depresyonlu hastalarda hipotalamohipofizer tiroid, hipotalamohipofizer adrenal eksen ve prolaktin hormon değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 40103
  2. Yazar: LEVENT AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
-42- ö Z E T Çalınmamızda 1989 Temmuz ayı ile 1990 Şubat ayı arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniğine baş vuran, -Pişik muayenelerinde ve rutin laboratuvar testlerinde herhangi bir hastalığı bulunmayan DSM III-R ölçütlerine göre majör depresyon ta sı almış 30 hasta incelenmiştir. Araştırmamızda majör depresyonda TRH stimülasyon testi uygulanmış, tiro i d -fonksiyonları, PRL, kortizol değerleri araştırılarak HHT, HHA eksen ve PRL hormon ilişkilerinin karşılıklı değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Tiroid -Fonksiyonları yönünden ötiroid olan hastalarda %50 oranında TRH' a kunt TSH cevabı bulunmuştur. TRH* a kunt TSH cevabı veren ve verme yenler arasında; T,T,TSH, kortizol, PRL seviyeleri ve tedavi öncesi, 3' 4' sonrası Hamilton skorları arasında anlamlı bir -Fark yoktur. Kadınlarda TRH sonrası TSH ve PRL değerleri arasında kuvvetli, er keklerde ise TRH sonrası TSH ve kortizol değerleri arasında zayıf bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY In our study we researched 30 patients who have had refercal to the Psychiatry Clinic of Medical Faculty of Trakya University from July 1989 to February 1990. The patients taked their diagnoses of major depression according to the criteries of DSM III-R and they have not any endocrine disease according to their physical examination and laboratory testings. In our research, TRH stimulation testing applied on major depression and investigated thyroid functions PRL and cortizol values. Evaluation of reciprocal relationships of HHT, HHA axes and PRL hormones was consi dered. Patients with euthyroid TSH response is "/.SO rate to blunted TRH regard from thyroid functions. There is no meaningful difference among T, T,TSH, Cortisol, PRL 3 4 levels and Hamilton scores before and after the therapy of the patients who have had TSH responses and have had not TSH responses to blunted TRH. ' There is weak correlation between cortizol and TSH values after TRH in men and strong correlation between TSH and PRL values after TRH in women.