The Relationship between mathematics self.concept and some related charateristics of mathematics education Turkish freshmen at METU
- Tez No: 4011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET ODTÜ MATEMATİK Ö?RETMENLİ?İ PROGRAMI I. SINIF TÜRK Ö?RENCİLERİNİN MATEMATİK BENLİK KAVRAMLARI İLE BAZI ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ BULUT, Saf ur e Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi Böl. Tez Yöneticisi..: Doç. Dr. Meral Aksu Temmuz 1988, 80 sahife Bu çalışmanın amacı, ODTÜ Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik öğretmenliği Programı I. sınıf öğrencilerinin matematik benlik kavramları ile bası özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bazı özellikler şunlardır ; matematik başarısı, cinsiyet, mezun olduğu orta dereceli okul türü, üniversite giriş sınavındaki bölüm tercih sırası. Bu çalışmanın kapsamına ODTÜ Matematik Eğitimi I. sınıf Türk öğrenciler alınmıştır. Çalışmanın kapsamına giren 55 öğrenciden 36 'sı kız, 19 'ı erkektir. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafındanhasırlanan iki araç kullanılarak toplanmıştır. Araçlardan biri, Matematik Benlik Kavramı ölçeği (Matematik Alanında Kendini Değerlendirme ölçeği), diğeri ise bilgi formudur. Veriler pearson momentler çarpımı korelasyon katsayıları, nokta çift serili ve çift serili korelasyon kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, matematik benlik kavramı ile yukarıda adı geçen özellikler arasındaki ilişki « = 0.05 düzeyinde anlamlı bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : matematik başarısı, cinsiyet, mezun olduğu orta dereceli okul türü, üniversite giriş sınavındaki bölüm tercih sırası vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN MATHEMATICS SELF-CONCEPT AND SOME RELATED CHARACTERISTICS OF MATHEMATICS EDUCATION TURKISH FRESHMEN AT METÜ BULUT, Saf ur e M.S. in Science Education Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Meral Aksu July 1988, 80 pages The purpose of this study is to investigate the relationship between mathematics (math) self -concept and some related characteristics of Mathematics Education Option Turkish freshmen of Science Education Department at the Middle East Technical University (METU). Some related characteristics are math achievement, sex, type of secondary school attended, and department preferance rank in the University Entrance Examination. The sample of this study is Mathematics Education Turkish freshmen at METU. 55 students form the subjects of the study. Of the total number of 55 students involved in this study, 36 are females and 19 are males. IllTwo instruments are utilized for the data collection ; One is the Math Self -Concept Scale (MSCS) and the other is the Questionnaire. Both instruments are prepared by the researcher. Data are analysed by using pearson-product moment correlation ( r ), point biserial ( r ), and biserial Pb ( r ). The data analysis reveals that there is no bis significant relationship between math self -concept and all characteristics mentioned above at « = 0.05 level. Key words : math self-concept, math achievement, sex, type of secondary school attended, department preferance rank in the University Entrance Examination. IV