Metotreksat+5 fluorourasil kombinasyonu alan hastalarda %0,2'lik klorheksidin ağız gargarasının ve ağız hijyeninin oral komplikasyonların ortaya çıkısındaki rolü
Roles of %0,2 chlorhexidine mouthwash and oral hygine on the occurence of oral complications in patients receiving methotrexate+5 fluorouracil combination
  1. Tez No: 40134
  2. Yazar: BEDRETTİN CEM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bir çok malignansi tedavisinde kullanılan kemoterapi terapötik niteliğinin yanısıra beraberinde bir dizi yan-etki ve kompliksayonları da getirmektedir. Stomatitis kemoterapiye bağlı sık karşılaşılan bir yan-etki olup, hastaların yaşam kalitesini düşürerek, oral fonksiyonları zorlaştırır. Kemoterapötik ajanlar içerisinde en çok oral mukoza üzerinde etkisi olan iki ajan metotreksat ve 5-florourasildir. Bu yan-etkiler hasta yakınmalarının şiddetine bağlı olarak kemoterapide doz ayarlamasına ve hatta letal kompliksayonlara neden olabilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu yan-etkilerin önlenmesine yönelmektedir. Çalışmamızda MTX+5FU kullanımına bağlı gelişen stomatitis etkenlerinden olan oral infeksiyonlara karşı %0,2'lik klorheksidinli ağız gargarası kullanımının ve ağız hijyeni motivasyonunun (bakteri yada mantar orijinli) oral infeksiyonların gelişiminde ve buna bağlı olarak stomatitisin sübjektif hasta yakınmalarında ve objektif oral mukositis bulgularında ortaya çıkışında ve şiddeti üzerindeki etkisi incelendi. Araştırmamız deneysel hayvan çalışması ve klinik çalışma olarak iki kısım şeklinde gerçekleştirildi. Deneysel çalışmamız onar rat in bulunduğu 3 grup üzerinde gerçekleştirildi. Bir gruba yalnızca MTX+5FU kombinasyonu IV olarak 5 gün boyunca verildi. İkinci gruba ise kemoterapi verilirken her gün %0,2'lik klorheksidinli solüsyon ile ağız bakımı yapıldı. 3. gruba ise 5 gün boyunca yalnızca %0,2'lik klorheksidinli solüsyon ile ağız bakımı yapıldı. Klinik çalışmamız MTX+5FU kullanan 60 hastadanın klinik sübjektif ve objektif izlemi şeklinde gerçekleştirildi. 15'er hastadan oluşan dört grup oluşturuldu. 1. grup kemoterapi süresince hem her gün94 %0,2'lik klorheksidinli solüsyonla (3x1) gargara uygularken, hem de ağız hijyeni motivasyonu yapıldı. 2. ve 3. grulara bu iki ağız bakımı tek tek verilirken, 4. grup kontrol olarak izlendi. Deneysel çalışmamızın sonucunda MTX+5FU'in oral mukozada rejenerasyonu inhibe ederek atrofi ile birlikte epitelde nekrotik hücrelerin ortaya çıkmasına neden olduğu ve infeksiyondan sorumlu PMNL ve monositlerin ortaya çıkmasına neden olduğu belirlendi. Ek olarak klorheksidinli solüsyonla ağız bakımının bu olumsuz etkilerde azalma sağladığı ortaya çıkmıştır. Ancak yalnızca klorheksidin verilen deneklerin oral mukozalarında mast hücrelerinin izlenmesi klorheksidine karşı mikroskobik bir allerjik reaksiyonun geliştiğini göstermiştir. Klinik çalışmamız sonucunda gelişen stomatitis etkenlerinden olan oral infeksiyonlara karşı %0,2'lik klorheksidinli ağız gargarasının proflaktik kullanımının ve ağız bakımı motivasyonunun (bakteri ve mantar orijinli) oral infeksiyonların gelişimini önlediği izlenmiştir. Bunun paralelinde stomatitisin (sübjektif) hasta ağrı yakınmalarının ve (objektif) klinik olarak oral mukositis bulgularının ortaya çıkış insidansında ve şiddetinde düşüş sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chemotherapy, which is being use for the treatment of malignant diseases, brings out some side-effect and complications besides its' therapeutic effect. Stomatitis is a chemotherapy-depended side-effect and can worsens the patients' life quality and oral functions. Methotrexate (MTX) and 5-fluorouracil (5FU) are two of the most stomatoxic chemotherapeutics. These side-effects can easily cause some lethal complications and hence dose reduction as well. Recent investigations aim to reduce these side-effects. In our study, the role of oral hygiene and the daily (3x1) use of 0,2% chlorhexidine mouthwash on the incidence and severity of stomatitis in chemotherapy patients was investigated. The investigation was organized as clinical and experimental animal studies. The experimental study was executed on 3 group of (30) rats to examine the histopathologic effects of the use of MTX+5FU combination intravenously, 0,2% chlorohexidine mouthwash and the use chlorohexidine of instead of MTX+5FU therapy for a 5 days period on oral epithelium. The clinical study was performed as the observation of clinical objective and subjective symptoms of stomatitis in 60 patients undergoing chemotherapy containing MTX+5FU combination. First 15 patients used 0,2% chlorhexidine mouthwash (3x1) daily, and additionally were instructed the oral hygiene and were motivated. 2nd group just used mouthwash, 3rd group was just instructed the oral hygiene and was motivated and the 4th group was the control.96 Results of the experimental study showed that MTX+5FU inhibits regeneration of oral epithelium, causes atrophy and necrosis in epidermis. Inflammatory cell (polymorphonucleer leukocyte and monocyte) infiltration was also observed into epidermis due to a possible infection. Mouth care with 0,2% chlorhexidine solution these side-effects. However, infiltration of mast cell into the epidermis was noted in the objects, of which mouth care were maintained with chlorhexidine. Prophylactic use of 0,2% chlorhexidine mouthwash and oral hygiene instruction and motivation was efficient to hinder the oral (bacterial and fungal) infections. By the way these precautions reduced the incidence and the objective and subjective symptoms of severity of stomatitis.