Kamu hastanelerinde personel performans değerlendirmelerinde mevcut uygulama, çağdaş yaklaşımlar ve hastane yöneticilerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri
  1. Tez No: 40135
  2. Yazar: GÖKCAN BAYDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma hastanelerde mevcut personel değerlendirme süreci ve çağdaş değerlendirme yaklaşımları hakkında sicil değerlendirmesi yapan hastane üst düzey yöneticilerinin görüş ve önerilerini alarak değerlendirme çalışmalarının yöntem ve uygulamalarına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Her örgüt gereksinmelerini en iyi karşılayacak performans değerlendirme sistemini geliştirmek zorundadır. Nihai olarak en iyi değerlendirme sisteminin bile etkili olabilmesi için onun uygulanacağı personelce anlaşılabilmesi gerekli olup bu nedenle insani boyuta yeterince önem verilmelidir. Çağdaş değerlendirme yöntem ve uygulamalarında personelin performansının yeterlilik derecesinin belirlenmesine önem verilmekte ve personelin objektif kriterlere göre değerlendirilmesine çalışılmaktadır. Mevcut uygulamalar bu yaklaşımlara uzak,kişisel değerlendirme kriterlerini kullanan ve yararlanılamayan bir değerlendirmedir. Örgütün başarısı büyük ölçüde çalışan personelinin başarısına bağlıdır.Örgütteki her bir bireyin katkıda bulunabilmesi için, açıkça belirlenmiş amaçlara yönelik herkesçe bilinen değerlendirme programlarının varlığı ve bu amaçlan başarmak için iyi örgütlenmiş bir sisteme gerek vardır. Araştırma sonucunda mevcut uygulamanın ihtiyaçlara cevap vermediği, değişiklikler gerektiği, uygulamaların çağdaş yaklaşımlara uzak kaldığına karar verilmiş ve değişim gereksinim ve önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This research has been done to contribute to the methods and applications studies for offering the suggestions of hospital top managers who also register evaluation about the register evaluation process of availability existing personnel and modern evaluation approaches in hospitals. Any organization should seek to develop the performance appraisal system that best meets its needs. Special emphasis should be given to the human side of appraisal since, in the final analysis, the best system may be only as effective as it is perceived to be by the employees. In the modern evaluation of methods and practice it is important that the proficiency level of the personnel performance is determined and it is suggested that the personnel be evaluated with objective criteria. The existing application are one evaluation which is far from these approaches uses subjective evaluation criteria and can not benefit. The success of any organization is largely dependent upon the performance of its personnel. In order that the contributions of each individual to the organization may be determined, it is necessary to have a formal evaluation program with clearly stated objectives and a well organized system for attaining them. As a result of this research, it has been decided that the present situation cannot meet the needs and necessary changes. Present practices are far from modern approaches and requirements and suggestions of the changes are included.