A Grubu beta hemolitik streptokoksik farenjit tanısında, klinik tanı ve hızlı tanı yöntemlerinin boğaz kültürü ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 40136
  2. Yazar: NURPERİ TEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırma Ankara ilinde, boğaz ağrısı için Keçiören Semt Polikliniğine başvuran 71 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların şikayet ve muyane bulgularının, hastalara uygulanan hızlı tam testinin, A grubu beta hemolitik streptokoksik farenjit tanısında boğaz kültürüne göre geçerliği tanımlanmaya çalışılmıştır. Boğaz ağrısı ile Keçiören Semt Polikliniğine başvuran ve son 15 gün içinde antibiyotik kullanmamış hastaların şikayetleri ile ilgili anamnezleri alınmış, muayeneleri yapıldıktan sonra, muayene ortamında hızlı tam testi uygulanmış ve boğaz kültürü için boğaz sürüntüsü alınıp, değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öksürüğün olmaması, tonsiller hiperemi, tonsiller hipertrofî ve anterior servikal lenfadenofati ile A grubu beta hemolitik streptokoksik farenjit arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hızlı tam testinin duyarlığı % 94, seçiciliği % 96, + prediktif değeri % 94, - prediktif değeri % 98 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in Ankara province among 71 clients who registered to Keçiören District Outpatient Clinic suffering from sore throat. The validitiy of the signs and symptons and of rapid diagnostic test was described versus to culture on Group A Beta Hemolitic Streptococcal Pharyngitis. The clients registered to Keçiören District Outpatient Clinic suffering from sore throat and didn't use antibiotic within last 15 days. The history was taken and the physical examination was performed. During the physical examination the rapid diagnostic test was performed ant the throat swab was taken for throat culture and assessed. The result of the study showed that there is a statistical meaningful relation between absence of cough, rubor of the tonsillo- pharyngeal area, tonsillar hypertrophia and enlarged and tender anterior cervical nodes and Group A Beta Hemolitic Streptococcal Pharyngitis. The sensitivitiy of rapid diagnostic test was found as of 94% and the specificity was 96%, the positive and negative predictive values were 94% and 98% respectively.