Anne sütü konusunda verilen eğitim ve annelerin doğru anne sütü uygulamaları konusundaki bilgi ve davranışları üzerine bir çalışma
- Tez No: 40137
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER BERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Anne sütünün bebek beslenmesindeki öneminin yakın geçmişte tekrar anlaşılması ile dikkatler yine anne sütünün doğru uygulanmasına çekilmiştir. Bu çalışmada; Amasya ve İsparta hastanelerinde doğum için gelen anneye verilen anne sütü eğitimi ve uygulamalarına yönelik çalışmaların, anneler taburcu olduktan sonra sağlık ocağı ve sağlık personeli tarafından izlenerek anne sütü konusunda desteklenmesi, bir müdahale programı olarak alınmıştır. Aynı hastanelerde doğum yapan bir grup anneye eğitim verilmemiştir.Müdahale programı uygulanan ve kontrol grubundaki annelerin doğum sonu anne sütü konusundaki bilgi ve uygulamalan,izlemler sırasındaki anne sütü verme ve ek gıdaya başlama uygulamalarının karşılaştırılması ile eğitimin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Eğitim verilen ve verilmeyen anneler hastaneden taburcu olduktan sonra bebekleri sağlık personeli tarafindan dört ay izlenmişlerdir. Araştırmaya Amasya ve İsparta illerinde merkez ve merkeze bağlı köylerden hastanede doğum yapan anneler alınmıştır. Amasya'da 64 anneye bu konuda eğitim verilmiş,78 anneye ise verilmemiştir. İsparta ilinde ise, 102 anneye eğitim verilmiş, 85 anneye ise verilmemiştir. Amasya ve İsparta'da eğitim alan grupta olan anneler (% 66.7 ve % 62.4) daha yüksek oranda bebeklerini ilk yaran saat içinde emzirmişlerdir. îki ilde de eğitim alan ve almayan gruplardaki anneler bebeklerine kolostrumu vermişlerdir. Amasya ilinde eğitim alan annelerin % 92.2'si, almayanların ise % 88.5'i doğumdan sonra ilk verilen gıda olarak sadece anne sütü vermişlerdir. İsparta'da ise ilk verilen gıda anne sütü+ su'dur. İki ilde de anneler bebeklerini sık sık emzirmişlerdir. Ancak İsparta'da eğitim alan annelerin tamamı (% 100) doğru sıklıkla emzirmişlerdir.Anneler daha önceden çeşitli şekillerde bilgilendirildiklerinde, hastanede verilen bilgilerin pekiştiği, davranışa dönüştüğü görülmüştür. Eğitim düzeyi düşük, çalışmayan kadınlarda da, hastanede verilen eğitim bilgi düzeyinin artmasında çok etkili olmuştur. îki ilde de emzirme oranlan eğitim alan ve almayan gruplardaki annelerde yüksek bulunmuştur. Ancak sadece anne sütü verme oram dördüncü ayda Amasya'da eğitim alan grupta % 34.6, almayan grupta % 37.9, İsparta'da ise % 54.6 ve % 43.9 olarak bulunmuştur. Amasya ve İsparta'da ek gıdaya dördüncü aydan önce başlandığı görülmüştür. Amasya'da eğitim alanlarda ikinci ayda % 39.8, dördüncü ayda % 62.8, eğitim almayan grupta ikinci ayda % 37.7, dördüncü ayda % 59.8 oranında ek gıdaya başlanmıştır. Isparta'da, eğitim alan grupta ikinci ayda % 23.7, dördüncü ayda % 47.4, eğitim almayan grupta ise, ikinci ayda % 32.1, dördüncü ayda % 56.4 oranında ek gıdaya başlanmıştır. Ek gıdaya başlama nedeni olarak iki ilde ve her iki grup ta anne sütünün yeterli olmaması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The world has began to pay attention to the right practise of Breast-feeding with the understanding of importance of Breast-feeding in infant feeding practices. In this study; mother training, hospital practices and follow-up of mothers and infants after discharge by health post and health house staff were evaluated in Amasya and İsparta Maternity Hospitals. It was an intervention study. There were an intervention group and control group. The mothers who were trained by health staff in the hospital were intervention group. The mothers who were not trained about breastmilk by health staff in the same hospital were control group. The objective of the study was to evaluate the effect of mother training. The knowledge and practice of the mothers after discharge and starting time of supplementary food in the intervention and control group were investigated. The infants of the mothers who were trained and not trained by health staff were folio wed- up for 4 months. The study was conducted in the above mentioned cities and nearby villages. Sixty-four mothers were trained and 78 mothers were not trained in Amasya. 102 mothers were trained and 85 mothers were not trained in İsparta. In the trained group; Percentage of the mothers who breasfed their babies within 1/2 hours after delivery was higher than the control group. It was 66.7% in Amasya and 62.4% in İsparta. The mothers gave colostrum in Amasya and İsparta in the both group. The first food after delivery was breastmilk in Amasya. It was 92.2% in trained mothers, 88.5% in control group. This food was breastmilk with water in İsparta. The frequency of breastfeeding was adequate in both provinces. 104Previous knowledge of mothers increases the behavioural change breastfeeding following the training after delivery. Among less educated, nonworking mothers the training session were more effective. Breastfeeding percentages were quite high in the trained and nontrained group. But exclusive breastfeeding was 34.6% in the trained group and 37.9% in control group in the 4th month in Amasya. It was 54.9% in trained group and 43.9% in control group in İsparta. In Amasya, starting time for supplementary feeding in 2nd month was 39.8% in trained group. It was 62.8% in 4th month in the same group. It was 37.7% in 2nd month and 59.8% in 4th month in the control group. In İsparta, starting time for supplementary feeding in 2nd month was 23.7% in trained group. It was 47.4% in the 4th month in the same group. It was 32.1% in 2nd month and 56.4% in 4th month in the control group. Reason for the starting supplementary food was insufficient breastmilk in the both group. 105