Bazı oktahidrokinazolin türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on some octahydroquinazoline derivatives
  1. Tez No: 40153
  2. Yazar: MİNE YARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 5-okso-oktahidrokinazolin-2-tiyon yapısında 14 bileşiğin sentezi yapılmış ve kalsiyum antagonisti etkileri incelenmiştir. Bileşikler 1,3-siklohekzandionun uygun aromatik aldehitler ve tiyoüre ile modifiye edilmiş Biginelli reaksiyonu şartlan altında reaksiyona sokulmasıyla elde edilmişlerdir. Sentezi yapılan bileşiklerin erime dereceleri ve reaksiyon yüzde verimleri aşağıda tablo halinde verilmiştir. Tablo II: Sentezi yapılan bileşiklerin reaksiyon verimleri ve erime dereceleri -R74 Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri saptanmış; yapılan İR, ^-NMR, kütle spektroskopisi ve eleman analizi verileri ile kanıtlanmıştır. Sentezi yapılan bileşikler düz kaslar üzerinde, baryum klorür ile oluşturulan kasılmaları inhibe etmek suretiyle kalsiyum antagonisti etki göstermiştir. 4-Numaralı konumda 3-metoksifenil grubu taşıyan Bileşik XII' nin serideki en etkili bileşik olduğu bulunmuştur (pEC50: 4.00 ± 0.20).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study fourteen 5-oxo-octahydroquinazoline-2-thione derivatives were synthesized and their calcium antagonistic activities examined. The compounds were prepared by reacting 1,3-cyclohexanedione with appropriate aromatic aldehydes and thiourea under modified Biginelli reaction conditions. The melting points and the percentage of the yields of the compounds synthesized are given in the table below. Table II: Reaction yields and melting points of the compounds synthesized76 The physical properties, Rf values on thin layer chromatography and the UV absorption properties of the synthesized compounds were determined. The structures of the compounds were proved by IR, ^-NMR, mass spectroscopy and the elemantal analysis data. The compounds synthesized exerted calcium antagonistic action on smooth musculature by inhibiting BaCİ2-induced contractions of isolated guinea pig ileum. It was found that Compound XII having 3-methoxyphenyl group at position 4 was the most potent compound in this serie (pECso: 4.00 ± 0.20).