Kardiyovasküler hastalıklarda yumurtanın serum lipidleri üzerine etkisi
- Tez No: 40154
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kardiyoloji, Nutrition and Dietetics, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET T.Y.î.H. Kardioveküler Cerrahi servisinde koroner by pass ameliyatı olan, diyetlerine günde 1 adet yumurta ilave edilen ile diyetlerine yumurta ilave edilmeyen hastaları çeşitli değişkenlere göre tanımlamak ve iki grubu birbiri ile karşılaştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Diyetlerine günde 1 adet yumurta eklenen 23 hasta araştırma, diyetlerine yumurta eklenmeyen 20 hasta ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma ve kontrol grubundaki hastaların sosyo -demografik özellikleri, hastalık öyküleri, kan basıncı öyküleri yönünden iki grup arasında -fark olmadığı saptanmıştır. Araştırma ve kontrol grubundaki hastaların ağırlık yönünden iki grup arasında fark bulunmamıştır. Ancak ameliyat öncesinde araştırma grubunun % 82, 6 'sının kontrol grubunun ise % 75 'inin hafif şişman olduğu saptanmışken, ameliyat sonrası 60. gün kontrol döneminde hafif şişmanlığın 7. 69, 6 'ya kontrol grubunda ise 7. 65 'e düştüğü gözlenmiştir. Araştırma ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 20. 40. 60. gün kontrol ler indeki kan kolesterol, trigliserit, HDL, hesapla bulunan LDL ve VLDL, hemoglobin, açlık kan şekeri ortalama değerleri yönünden gruplar arasında fark bulunmamış ve de bu değerlerin normal düzeylerde olduğu saptanmıştır. Araştırma grubundaki hastaların kolesterol, HDL, LDL ortalama değerleri ameliyat öncesi ile 20. gün ve 40. gün kontrol döneminde fark bulunamamıştır. Ancak 60. gün kontrol dönemindeki kolesterol ile LDL ortalama değerlerinde azalış HDL ortalama değerinde -ise artış izlenmiştir. Kontrol grubundaki hastaların kan lipidleri ortalama değerlerinde böyle bir artış ve azalış saptanmamıştır.Her iki gruptada ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası 20. gün kontrol dönemindeki hemoglobin değerlerinin düşük olduğu ameliyat sonrası 40. 60. gün kontrollerinde bu değerlerin yavaş yavaş arttığı saptanmıştır. Araştırma ve kontrol grubundaki hastaların ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 20. gün ve 40. gün kontrollerinde kan değerlerinde artış ve azalışlar izlenmiştir. Ancak hemoglobin dışındaki bu artış ve azalışlar istatistiki yönden önemsiz, hemoglobin değerindeki azalışlar ise önemli bulunmuştur. Araştırma grubundaki hastaların 60. gün kontrol ler indeki kolesterol, LDL, Hb degerlerindeki azalış ile HDL değerindeki artışlar istatistiksel yönden önemli bulunmuştur. Kontrol grubundaki hastaların sadece hemoglobin değerindeki azalış önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The effect of the eggs to the serum lipids in the diets o-f the patients who have cardio vascular diseases”was carried out at Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi. An egg daily added to the diet o-f the patients who had a coroner by- pass surgery. A group o-f patients who had no egg in them diet was taken as a control group. The 23 patients who had egg daily in their diet and the 20 patients who had not have been compared. There were no stastistically significant differences between two groups of patients for their socio- demographic aspects, blood pressures and the histories. Before the coroner by- pass surgery i t was found that the 82, 6 percent of the research group and the 75,0 percent of the control group were fat. After the coroner- by- pass, the fatness decreased to 69,6 percent and 65,0 percent consequently. The comparation of the means of the blood cholesterols, trigl iserides, high density lipoproteins, Low density lipoproteins, very low density lipopoproteins, hemoglobins, fasting blood sugars levels were in significant between the research and control groups in 20 th, 40 th and the 60 th days in check-ups. The values of the blood biochemicals were in normal levels. After 60 days follow-up of the research group, it was found that the mean levels of the cholesterol and the Low density lipoprateins in the blood were decreased while the mean levels of the high density lipoproteins in the blood were increased. In the control group there were no changes in their mean cholesterol or blood lipeds levels. As a conclusion it was found that the patients who had diagnozed as cardio- wascular diseases and had coroner by- pass surgery who ate one egg every day in their diet, the mean levels of the serum cholesterol, Low density lipoproteins were decreased the mean level of the high density lipoproteins were increased» I was also found that the differences between research and control groups were statistically significant.